Emrah Bal

02 Aralık 2010

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Ocak 2009 mezunuyum. Şu anda da aynı üniversitenin Bina Bilgisi programında yüksek lisans eğitimi almaktayım. Öğrenciyken Kazakistan'da bir otel şantiyesinde çalışmıştım. Mezun olduktan sonra da kısa bir dönem Mimsa Alüminyum firmasında çalıştım. Bir seneden uzun bir zamandır da Sepin Mimarlık'tayım.

Ofisin iş ilanını Mimarlar Odası'nın internet sitesinde görmüştüm. Gönderdiğim CV ve portfolyo sayesinde işe kabul edildim.

Burada ilk çalışmaya başladığımda mekan biraz dar gibi gelmişti, "Acaba maketleri nasıl yapıyorlar" diye düşünmüştüm. Ama birçok ofiste böyle bir ortam yok. Bahçeli, güzel manzarası olan bir yerdesiniz, içeri iyi ışık giriyor. İstediğiniz zaman arkadaşlarınızla sohbet edebiliyorsunuz. Örneğin canınız kimi gün hiç çalışmak istemez, çizgi bile çekemezsiniz. Bazen olur ya bu his, mimarlarda… İçinizden gelmeyince bir şey oluşmaz. Bu gibi durumlarda kendinizi daha rahat hissedersiniz burada.

Sepin Mimarlık'ta çalışmaya başladığımda ofiste Aygül ile Tayfun vardı, ben de üçüncü mimar olarak kadroya dahil oldum. Kurumsal ofislerde patronla senede bir kere bile görüşme fırsatınız olamayabiliyor. Tayfun'un belirttiği gibi sadece tuvalet çizebiliyorsunuz. AutoCAD'de sadece trim yaptıran ofisler olduğunu duydum. Bizimse neredeyse her gün Yavuz Bey'le görüşme fırsatımız oluyor.

Çalışma sürem bir seneyi geçti ama çok sayıda proje ürettik ve uygulama yaptık. Hocanın aklında bir fikir oluşuyor ve bunu hemen sizinle paylaşıyor. Sonra proje teslimine 3-4 gün kala bir kez daha uğruyor. Zaten sürekli iletişim halindeyiz ama böylelikle bizim de tasarıma katkımız oluyor.

Şimdiye kadar Dışişleri Bakanlığı Binası, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, ODTÜ Öğrenci Merkezi, İzmir Operası yarışma projelerinde yer aldım. Denizli Hükümet Konağı'nın uygulama projesini ve bu yarışmanın bir parçası olarak Denizli Arkeoloji Müzesi projesini hazırladık. Şu anda işler biraz yoğun o nedenle bölündük. Ben Sinan'la beraber Afyon'daki termal merkez projesi üstünde çalışıyorum. Tabi teslim aşamasında yine hep bir araya geleceğiz.

Yarışma projelerinde çalışmaktan memnunum ama eğer yarışma projesi hazırlıyorsanız, uygulama yapma şansınız azalıyor. Projeyi yapıyorsunuz ama mimar olarak onun ete kemiğe büründüğünü görmek istiyorsunuz. Mesela müzeyi hayal ediyorum, heyecanlanıyorum. Ama bina yapılmayınca bütün hevesiniz kursağınızda kalıyor. Uygulamaya geçen ilk projem olduğu için Denizli Hükümet Konağı binasını görmekten büyük keyif duyacağım.


Yavuz Selim Sepin ile
Mimari Ekip ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :