Ataköy Plajı

04 Temmuz 2008

Ataköy Plajı, 1957 yılında, sahil yolu ile denizin arasına kumsal payı konularak yapıldı. Aynı anda dört bin kişiye hizmet verebilen kapasitesi ile o dönemin en büyük plaj tesisiydi. Büfeleri, gazinoları, telefon kulübeleri, tuvaletleri, dükkânları ve hediyelik eşya bölümleri ile Avrupalıların bile dikkatini çekmişti. Zamanla Yeşilköy tarafına yapılan eklerle hizmet kapasitesi 12 bin kişiye kadar çıktı. Yeşilçam'ın ünlü aktörü Tarık Akan, şöhret olmadan önce bu plajda cankurtaranlık yapıyordu.

 

 

1980'lerin sonunda, İstanbul'un tüm plajları gibi Ataköy de, tesisin işletme problemleri ve Marmara Denizi'nin İstanbul kıyı kesiminde oluşan aşırı kirlilik nedeni ile işlemez hale gelerek kapandı. Yerine Galeria Alışveriş Merkezi yapıldı.

 

Geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ataköy'ün denizle bağlantısını sağlamak için geniş çaplı bir projeyi hayata geçirdi. 2009 yılına kadar Ataköylüleri tekrar denizle buluşturmayı hedefleyen projenin ilk aşamasında, ihalesi yapılan Ayamama Deresi İleri Derecede Biyolojik Arıtma Tesisi bitirilecek. Arıtma Tesisi'nin devreye girmesinin ardından, her gün 400 bin metreküp atık suyun Marmara Denizi'ni kirletmesi engellenecek. Arıtma Tesisi yapım çalışmaları sürerken, C Motelleri'ni kapsayan alanda sahil düzenleme çalışmaları yapılacak. Eş zamanlı devam edecek çalışmaların bitiş tarihi ise 2009 olarak açıklandı. Kadir Topbaş, Ataköy Plajı'nın hizmete girmesiyle Marmara Denizi'nin önemli bir plaj daha kazanacağını söyledi.


Yasal Durum
Kıyının bu tarafı
İstanbul Plajlarının Dünü Bugünü
Hatırlamakta fayda var...
Yorumsuz
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :