Florya Plajı

04 Temmuz 2008

İstanbul'da denize girme alışkanlığının oluşması ve plaj işletmelerinin açılmasına öncülük etmesi bakımından Florya Plajı'nın ayrı bir yeri vardır. Florya Plajı da komşusu Menekşe gibi trenle çok kolay ulaşılabilen bir konumdaydı. Civarda yer alan gazinoların yüksek ücretlerine rağmen İstanbul halkının fazla ilgi gösterdiği bir plajdı. Kır gazinolarını çevreleyen mis kokulu çam ağaçlarını geçtikten sonra ince ve beyaza çalan kumsal geliyordu.

 

 

Florya'nın Atatürk'ün hayatında özel bir yeri vardır. 1935–1936 yıllarında Atatürk burada bir deniz köşkü yaptırmıştı. Sarayların şaşaasını genç Cumhuriyet için artık anlamsız ve gereksiz bulan Atatürk, görür görmez çok sevdiği Florya'da, olabildiğince sade, gösterişten uzak bir Cumhurbaşkanlığı Köşkü istemişti.

 

Atatürk'ün bu köşke verdiği önem, semte bazı artılar sağladı; Florya plajlarına rağbet arttı, yeni imar planları ile konut alanları genişledi, yeni gelen nüfusu barındıracak modern yerleşimler ortaya çıktı, semt hayatı canlanmaya başladı. Elektrikli trenin devreye girmesiyle Sirkeci-Florya arasının yarım saate inmesi, Florya Plajı'nın daha geniş kesimler tarafından benimsenmesini sağladı. Florya, 1935'lerden 1970'lere kadar Avrupa Yakasının en önemli, bakımlı ve zengin yazlık semti oldu. Plajı ise İstanbul'un en büyük ve en modern tesislerinden biriydi. Plajda yüzen, güneşlenen, piknik yapan insanlardan oluşan kalabalığın neşesine hoparlörlerden gün boyunca çalınan şarkılar eşlik ediyordu.

 

1950'li yıllarda yapımı gerçekleşen Florya-Sirkeci sahil yolu ile artık sahiller ve plajlar karayolu ile sınırlanmaya başlayacaktı. 1980'lerin sonları ile beraber Florya Plajı denizin aşırı kirlenmesinden sonra halka hizmet vermeyi bıraktı. Bu tarihlerden sonra kıyı kesiminin kullanımında öne çıkan unsur, sahillerin doldurulması ile bütün İstanbul kıyı şeridini kamusal alan olarak düzenleyip halkın hizmetine açmak oldu. Bu düzenlemenin içinde plajlar tabii ki yoktu. Marmara Denizi'nin denize girilemeyecek boyuttaki kirliliği bunun tek nedeniydi. 2000'li yıllara geldiğimizde ortaya çıkan manzara daha değişik oldu. Tüm kıyı şeritleri kamusal alan olarak düzenlenerek kesintisiz bir kıyı şeridi yaratıldı ve buna kimi yerlerde eskiden var olan plajların tekrar yaşatılması da dahil edildi. Bu proje kapsamında Florya Plajı da yenilenerek yeniden hayata döndürüldü.

 

Florya Plajı, 15 bin metreküp taşıma kum ile yeniden düzenlendi. Bugün Florya Plajı'nda dört büfe, 910 dolaplı emanetçi, 23 tuvalet, 12 depo, 100 soyunma kabini, 83 duş ve 48 lavabo bulunuyor.


Yasal Durum
Kıyının bu tarafı
İstanbul Plajlarının Dünü Bugünü
Hatırlamakta fayda var...
Yorumsuz
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :