Ümitköy İş Merkezi

Hüseyin BÜTÜNER / 05 Ekim 2011
İlk pratiği Artı Tasarım'ın ardından, 2008 yılında kurduğu Bütüner Mimarlık bünyesinde hayata geçirdiği 'İlk Yapı'sı Ümitköy İş Merkezi'ni Mimarizm okurları ile paylaşan Hüseyin Bütüner , çevresiyle pozitif bir bağ kuran bu çağdaş ticaret yapısının tasarım öyküsünü aktarıyor..."Ümitköy İş Merkezi, Ümitköy ana bulvarı üzerinde konut, cami, ticaret yapısı gibi farklı ölçek ve fonksiyonlarda yapılarla birlikte yer almaktadır. Bu sebeple bir yandan kendini ifade edebilmesi, diğer yandan da çevresini göz ardı etmeden, pozitif bir ilişki sağlaması, tasarımdaki öncelikli kavramlar olmuştur.

"Yapının bulunduğu arazideki kot farkı değerlendirilerek hem bulvar hem de arka sokak tarafında farklı kotlarda birer giriş elde edilmiş; bu iki giriş arasında yapının köşe vurgusunu da güçlendirecek şekilde kamuya açık merdivenli bir yol tasarlanmıştır. Böylece Ümitköy Bulvarı üzerinde mevcut konut yapılarından dönüştürülmüş ticari alanların aksine, irili ufaklı farklı fonksiyonları yerine getirebilecek, çağdaş bir ticaret yapısı oluşturulmuştur."Proje Künyesi:

Proje adı: Ümitköy İş Merkezi
Proje tasarımının başlangıç ve bitiş tarihi: Temmuz 2009 - Ocak 2010
İnşaatın tamamlanma tarihi: Ocak 2010
Proje yeri: Ümitköy, Ankara
İşveren: Orhan Tiner
Mimar / Mimari Ekip: Hüseyin Bütüner, Sevdil Coşkun Aydoğan, Işıl Sencar
Mimari Ofis: Bütüner Mimarlık Mühendislik Ltd. Şti.
Statik: Aldemir Mühendislik İnşaat Tur. Ve Tic. Ltd. Şti.
Mekanik: Bilge Mühendislik ve Müşavirlik Ltd. Şti.
Elektrik: Esen Taahhüt Mühendislik Mimarlık Müşavirlik Proje İnşaat Ltd Şti.
Toplam inşaat alanı: 5755 m2 (5110 + 645)
Kapalı alan: 5110 m2
Yapım türü: Betonarme
Fotoğraflar: Hüseyin Bütüner

* * *

Hüseyin BÜTÜNER
1966'da Ankara'da doğdu. ODTÜ Mimarlık bölümünden lisans ve Kentsel Peyzaj Tasarımı konusunda yüksek lisans derecelerini aldı. 1990 yılında Hilmi Güner ile kurduğu Artı Tasarım bünyesinde yurt içinde ve yurt dışında Bakü Türk Şehitliği, ODTÜ Teknokent Satgeb Kampusu ve Gümüş Bloklar, Boston Scientific Binası, Susuz Göleti Rekreasyon Alanı, Mogan Gölü Kıyı Düzenlemesi gibi birçok proje yaptı ve uygulamalarında danışmanlık hizmeti verdi. Katıldığı ulusal ve uluslararası mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj proje yarışmalarında pek çok ödül ve mansiyon kazandı. Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım Bölümü'nde temel tasarım ve ODTÜ Mimarlık Bölümü'nde peyzaj tasarımı dersleri verdi. Hüseyin Bütüner, 2008 yılında kurduğu Bütüner Mimarlık bünyesinde meslek pratiğine devam etmektedir.BÜTÜNER MİMARLIK

Hüseyin Bütüner'in kurucularından biri olarak geçmiş 16 yıl içerisinde, çeşitli ölçeklerde konut, kültür ve eğlence merkezleri, idari ve ticari yapılar, eğitim, araştırma geliştirme yapılarının yanı sıra iç mimarlık, şehir planlama ve peyzaj tasarımı alanlarında projeler ürettiği Artı Tasarım'ı takiben 2008 yılında kuruldu. Günümüzde mimar, iç mimar ve peyzaj mimarlarından oluşan ekibi ile geleneksel ve yerel değerleri yenilikçi teknolojilerle birlikte yorumlayarak çağdaş bir mimari dil üretmeyi amaçlamayan Bütüner Mimarlık, bu anlamda kalıcı ve özgün çözümler üretirken aynı zamanda çevresel sürdürülebilirlik ve bağlamsal değerlere katkıda bulunmakta ve bu süreçte ulusal/uluslararası farklı mimari platformlarla ilişkilerini güncel tutmayı hedeflemektedir.


Mimari Karakter ve Ekoloji Yaklaşımı
Hasankeyf'i Yaşama Döndürecek Yerleşim Alanı Projesi
Diğer Projeler, Öncelikler, Gelecek Planları
Bütüner Mimarlık Sakinleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :