Gülcan Ozan

09 Mart 2012

ODTÜ Mimarlık 2008 mezunuyum. 2010'dan beri de Bütüner Mimarlık'tayım. Ondan önce farklı yerlerde çalıştım. Türkiye genelini düşündüğümüzde burası çalışma şartları açısından biraz daha insancıl olan bir yer. Tabii yine mesai yapıyoruz çoğu ofisin yaptığı gibi ama en azından daha anlayışlı bir ilişki içindeyiz. Örneğin mesailer sonrasında kendimi iyi hissetmiyordum ve izin alıp gidebildim. Hafta sonları çalışmıyor olmamız da benim için çok önemli. İş ortamı, arkadaşlar çok uyumludur burada. Bazı yerlerde işbirliği yerine çok fazla çekişme olur. Burada ise herkes birbirini kollar, kimse kimsenin arkasından iş çevirmez.

Proje konusunda da Hüseyin Bey bazen bizi çok serbest bırakabiliyor. Bunun ne zaman olacağını kestiremiyorum ama bu yeni olmamdan kaynaklanabilir. Bir tasarım yapıp götürdüğünüzde aynen onaylayabiliyor: "Tamam bu da böyle olsun" diyor, o öyle kalabiliyor projede. Her noktasına müdahale etmiyor açıkçası, bizim yapmamızı bekliyor. O genelinden haberdar oluyor, çoğu şeyden biz daha çok sorumlu oluyoruz. Bu da aslında iyi bir şey.

Buraya girdiğimden beri özellikle bir projede çalıştım. Hatta bir süre onu yalnız yürütmem gerekti birtakım nedenlerden ötürü. Yani birçok projede birden çalışmıyorum. Herkesin belli projeleri var. Kimisi sadece belli bir projeyi yürütüyor, kimisinin ona ara verip başka projeye geçme durumu da oluyor, işin gidişatına göre. Mesela ben buraya girdiğimden beri büyük bir proje olduğu için belli bir projede yer aldım. Detayı olsun, uygulaması olsun her türlü sürecinde yer aldım.

Burada yarışma da çiziliyor, uygulama da çiziliyor, o açıdan da şanslıyız. Böyle bir çeşitliliğin olması iyi oluyor.

Bir patronun çalışanlarıyla arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiği konusunda çok emin olamıyorum çünkü çok farklı insanlar gördüm. Kimisi çok müdahaleci olur, her noktasında yer almak ister, kontrolü hiç elden bırakmak istemez. Kimisi ofise fazla uğramaz, çalışanlarıyla çok fazla ilişkisi yoktur. Hüseyin Bey tam arada aslında; ne çok müdahale ediyor ne de ofisten bihaber. O dengeyi iyi kurabiliyor.

 


Mimari Karakter ve Ekoloji Yaklaşımı
Hasankeyf'i Yaşama Döndürecek Yerleşim Alanı Projesi
Diğer Projeler, Öncelikler, Gelecek Planları
Bütüner Mimarlık Sakinleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :