"Selçuklu ve Osmanlı'yı referans alırken çok şekilci yaklaşımlar benimseniyor"

09 Mart 2012

Projenizde yer alan diğer donatılardan da kısaca bahsedebilir misiniz?

Eski saray ve El-Rızk Camisi'nin minareleri korunuyor. Şu anda 60'larda yapılmış modern bir köprü var, asıl köprü zaten yıkılmış vaziyette. Burada ciddi bir ızgara planla karşılaştık, birtakım teraslamalar var. Dolayısıyla bazı şeyleri kabul ettirmekte bayağı zorlandık. Projemizde bir halk kütüphanesi de yer alıyor. Plana baktığınız zaman müzenin bütün açıları birim birim eski saraya bakıyor. Yerel taş kullanımı ve birtakım nişler ile analojiler yapmaya çalıştık.

Bu da çok kolay olmadı çünkü Selçuklu ve Osmanlı mimarisini referans almamızı isteyen bir devlet politikası var ve bazen çok şekilci yaklaşımlar benimsenebiliyor. Halbuki biz burada özüne ait birtakım özellikleri yerel bazı unsurlarla birleştirme fikrini kabul ettirdik. Aslında çok modern bir yapı bu… Bir tek tonoz meselesi var ki zaten tonozun da çok daha esprilisi Hasankeyf'te mevcut. Biz de aynen onu yapmaya çalıştık. Mesela zamanında çift çatı yapmışlar; müthiş bir izolasyon sağlıyor. Biz de bunları projemize yansıtmaya çalıştık.

Çok yönlü bir projeden bahsediyorsunuz. Peki hazırlık aşamasında analiz için ne kadar süreniz oldu?

Proje şu anda 3. senesinde, artık detaylar bitiyor. Yaklaşık 1 senelik bir araştırma sürecimiz oldu. Neyse ki konsorsiyum konusunda bazı sıkıntılar yaşandı da projeye hak ettiği zamanı ayırabildik. Yani finansal yöndeki aksamalar projenin lehine oldu.

Ticari ve kültürel akslar üzerinde konaklama üniteleri olacak, altı ise tamamen ticarete ayrılacak. Yani müzenin içinde herhangi bir dükkan olmayacak. Böylece turistlerin bu ticari aksı kullanmaları sağlanacak. Aynı alanda üniversite ile bizim tasarladığımız kütüphane yapısı var. Ayrıca tarih ve arkeolojiye odaklanan bir yüksek okul bulunuyor. Proje kapsamında stadyum, öğretmen evi, hanlar bölgesi gibi donatılar da tasarladık. Ticari yapıların yanında bir de az önce bahsi geçen cami var.


Mimari Karakter ve Ekoloji Yaklaşımı
Hasankeyf'i Yaşama Döndürecek Yerleşim Alanı Projesi
Diğer Projeler, Öncelikler, Gelecek Planları
Bütüner Mimarlık Sakinleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :