Kadir Has Kongre Merkezi ve Spor Salonu

Bahadır Kul / 01 Mart 2013
Kadir Has Kongre Merkezi ve Spor Salonu

Bahadır Kul tarafından 2003 yılında Kayseri'de kurulan, 2009'da İstanbul şubesini de bünyesine ekleyen Bahadır Kul Architects (BKA) konuk oluyor bu ay Mimarizm sayfalarına... BKA'nın ilk büyük ölçekli kamu yapısı olan Kadir Has Kongre Merkezi ve Spor Salonu projesinin detaylarını Bahadır Kul'dan dinliyoruz:


"Kadir Has Kongre Merkezi ve Spor Salonu, Kayseri'de fuar alanı olarak adlandırılan alan içerisinde bulunuyor. 40.000 m2 arazi üzerinde 20.000 m2 inşaat alanına sahip projenin ana taşıyıcı sistemi betonarme olup, çatı ve cephe konstrüksiyonu çelikten imal edildi.7500 seyirci kapasitesine sahip olan bu yapı, modern ve uluslararası standartlara uygun olarak tasarlandı. Her yönden kolaylıkla ulaşılabilmesi için arsanın orta kısmına yerleştirilen yapının etrafı, yaya yaklaşımı için boşaltıldı. Yapıyı çepeçevre saran bu yayalaştırılmış alan, seyirci otoparkları ile desteklendi.

Bina modern bir salonun gerektirdiği minimum boyutlarda tasarlandı. Ana salonun formu elips olup, bu form sayesinde yapının her yönden yaklaşıma odak oluşturması amaçlandı.

Binanın ±0.00 kotunda sporcu, hakem, basın, VIP girişleri ve teknik girişler bulunurken; tüm seyirci girişleri +6.00 kotundan sağlanıyor. +6.00 kotunda ana solonu çepeçevre saran seyirci platformu, salonun ana elips formuna takılan ikinci bir elips saçak ile örtüldü. Bu saçağın doğu ve batı kısımları doldurularak, doğu tarafında çok amaçlı salonlar, batı tarafında ise ana yaya yaklaşım aksını gören kafeterya planlandı. Doğu yönündeki çok amaçlı salonların girişleri, salondan bağımsız olarak +6.00 kotundaki seyirci platformlarından yapılıyor. Bu salonlara ana salondan da ulaşılabiliyor.Yapıyı çepeçevre saran seyirci giriş bloğuna bakan yüzeyler şeffaf tutularak, dışa dönük bir salon yaratılmaya çalışıldı. Bu sayede fuayenin kentle ve fuar alanıyla görsel ilişkisi de kurulmuş oldu.

İki kat tribünden oluşan Kadir Has Kongre Merkezi ve Spor Salonu'nun ±0.00 kotu sporcular, +6.00 kotu ise seyirciler için planlandı. ±0.00 kotunda, sporcu, hakem, basın girişleri ve teknik girişler birbirinden bağımsız olarak sağlandı. ±0.00 kotunda ana salonla ilişkili sporcu ve hakemler için soyunma odaları, idari ofisler, basın çalışma alanı ve basın toplantı salonları oluşturuldu.

+6.00 kotunda tüm seyirci girişleri ve VIP girişleri bulunuyor. Bu kattaki fuaye alanlarında seyirciler için kafeterya, büfe, restoran mevcut. VIP tribünü batı tribününde konumlandırılarak, burada VIP için özel alanlar ayrıldı. Binada engellilerin ulaşımını kolaylaştırmak için engelli rampası ve 4 adet engelli asansörü bulunuyor.

Yapı planlamasında FIBA kriterleri göz önünde tutuldu. Saha ölçüsü olarak, uluslararası ölçülerdeki en büyük buz hokeyi pisti baz alınarak değişebilir bir zemin planlamasına gidildi. Tribünler, katmanların yan yana gelmesinin tekrarıyla en iyi görüşü sağlayacak şekilde tasarlandı. Ana salonun yanında antrenman salonları bulunuyor. Bu salonlar atletizm, masa tenisi, boks gibi çok amaçlı kullanımlara hizmet verecek özelliklerde tasarlandı. Ayrıca yine bu alanda 2 adet squash salonu da mevcut.

Binada modern ve uluslararası standartlarda her türlü görsel, işitsel ve teknik ekipman sağlandı. Yine uluslararası kriterlerde yeni teknoloji ürünü havalandırma, ısıtma, soğutma ve yangın söndürme sistemleri yapılandırıldı. Kadir Has Kongre Merkezi ve Spor Salonu, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın Kayseri ayağına ev sahipliği yapmış ve FIBA heyetinden tam not almıştır.


Proje Künyesi

Proje adı:
Kadir Has Kongre Merkezi ve Spor Salonu
Proje yeri: Kayseri
İşveren: Kayseri Büyükşehir Belediyesi
Proje tarihi: 2004-2005
Yapım Tarihi: 2005-2008
Arsa alanı: 40.000 m2
İnşaat alanı: 20.000 m2
Yapım türü: Karma (betonarme, çelik)
Proje Tipi: Sosyal
Mimari proje: Bahadır Kul
Statik: Fikret Berker
Mekanik: Mustafa Mete
Elektrik: Erkay Doğan, Fuat Özpamuk 

Plan ve kesitlere ait büyük görseller için ilerleyiniz >>>>>


Bir Kurumsallaşma Hikayesi: Ofiss Mimarca'dan BKA'ya
Anadolu'daki Mega Yapılardan, Guiness Adayı Akvaryuma
Heyecan ve İllham Veren Projelerle Yola Devam...
BKA Bebek Ofisi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :