"Akvaryum akvaryumu, stadyum stadyumu doğuruyor"

01 Şubat 2013

Davetli yarışmalar dışında yarışma müessesesine nasıl yaklaşıyorsunuz?

Kamu projeleri çoğunlukla davetli yarışmayla elde ediliyor ama henüz ulusal yarışmaya çıkma fırsatımız olmadı. Katılmayı çok arzu ediyoruz ama bu yoğunluk içerisinde ona vakit ayıramadık. Birkaç defa bu işe girişip sonrasında planlarımızı bozmak durumunda kaldık. Çünkü işverenlerle aramızda ciddi bir dostluk oluşuyor. Hatırını kıramadığımız kişiler, reddedemeyeceğimiz projeler var. Bunlar da bize ciddi bir iş yoğunluğu getiriyor. Krizin en yoğun olduğu dönemlerde bile hat safhada doluyuz. Kayseri ofisi de öyle. Irak'taki projelerimiz yoğun rağbet gördüğü ve yeni işler olduğu için Bağdat ofisini açmak zorunda kaldık.

Bağdat ofisiniz ne zaman açıldı?

2012'nin Ocak ayında açtık. Orada da yerel mimar ve mühendislerden oluşan 4-5 kişilik mimar ve mühendis kadromuz var. Buradan bilgi aktarımında bulunup senkronize oluyoruz.

Irak'ta tamamlanan bir projeniz var mı?

Hayır, henüz yok. Kerbela'daki stadyumumuz inşaat aşamasında. Bağdat'ta 7500 kişilik bir spor salonu yapıyoruz. Erbil'e, dünyanın en uzun tüneline (160 m) sahip bir akvaryum tasarlıyoruz. Projesi tamamlanmak üzere. O projenin öncüsü de Antalya'da yaptığımız 20 bin metrekarelik akvaryum projesi oldu. Iraklılar suya hasretler ve bu tarz projeler, insanların hafta sonu keyifli zaman geçirdikleri yapılar olduğu için çokça rağbet görüyor.

 
  Antalya Aquarium


Öte yandan stadyum projeleri üretmeye devam ediyoruz. Kayseri'de yaptığımız buz pistinden sonra diğer kentlerden de talep gelmeye başladı. Yani akvaryum akvaryumu, stadyum stadyumu, buz pisti buz pistini doğuruyor.


Sizce her kentte buz pistine ihtiyaç var mı?

Her kentin stadyuma, kültür merkezine ihtiyacı vardır. Buz pistine aynı derecede ihtiyaç olmayabilir ama belli ölçekteki bazı kentlere sosyalleşme anlamında, bir kamusal yapı olarak gerekli. Mesela akvaryumlar, turistik kentlerde çok rağbet gören, bulunması gereken yapılar olsa da her kent için gerekli değil çünkü yapımı çok maliyetli.

Belli bir refah seviyesinin üzerine çıkmış kentlerde buz pisti gibi bazı yapılar gereksinim haline gelmeye başlıyor. Bu durum, ülkemizdeki birçok kent için geçerli. Gereksinimler de zaten kendi kendine tanımlanıyor.


  Kayseri Buz Pisti, foto: BKA


Bir Kurumsallaşma Hikayesi: Ofiss Mimarca'dan BKA'ya
Anadolu'daki Mega Yapılardan, Guiness Adayı Akvaryuma
Heyecan ve İllham Veren Projelerle Yola Devam...
BKA Bebek Ofisi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :