SO? Mimarlık'ın "Göğe Bakma Durağı" Açıldı

mimarizm.com / 26 Haziran 2013

YAP İstanbul Modern Etkinlikleri

YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı kapsamında İstanbul Modern'in bahçesinde temmuz ayında bir dizi ücretsiz etkinlik düzenleniyor. 20. İstanbul Caz Festivali kapsamında 4 Temmuz'da saat 18.30'da To Be Continued Brass Band konseri, 5-6 Temmuz'da saat 14.00 ve 17.00'de Atmasyon Dans Kumpanyası tarafından tasarlanan Intellectual Amusement - Le Faune ve Sufle başlıklı gösteriler ve 11 Temmuz'da saat 18.00'de bedensel ifade ve görsel sanatı bir araya getiren bir girişim olan boDig 'in "Göğe Bakma Durağı"na özel tasarladığı performans izlenebilir.

11-12-13 Temmuz tarihlerinde saat 21.30'da Sinema TV işbirliğiyle düzenlenen Fantastik Türkler başlıklı film programı, müze bahçesine kurulacak açık hava sinemasında görülebilir.  (Bilet fiyatı 8 TL.) 14 Temmuz'da 21.00'de ise 20. İstanbul Caz Festivali kapsamında Türkiye'de Caz? adlı belgesel gösterilecek.

İstanbul Modern, temmuz ayında uluslararası bir mimarlık etkinliğine de ortaklık yapıyor. Thinking The Edge – Water & Culture başlıklı program kapsamında 2, 3, 4 ve 9 Temmuz tarihlerinde mimarlık öğrencilerine ve uzmanlarına yer veren panel ve atölye çalışmaları İstanbul Modern'de gerçekleştirilecek. YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı

İstanbul Modern'in MoMA/MoMA PS1 işbirliğiyle yürüttüğü YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı, iki yılda bir, yaz aylarında, genç ve yükselen mimarlara İstanbul Modern'in dış mekanında geçici bir yapı tasarlama fırsatı sunuyor.
 
1998 yılında New York'ta MoMA PS1'ın avlusunda başlayan YAP: Yeni Mimarlık Programı, 2010 yılında Şili, Santiago'daki CONSTRUCTO ve 2011 yılında İtalya, Roma'daki XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi (MAXXI)'nin katılımıyla uluslararası nitelik kazandı. 2012 yılında program, MoMA/MoMA PS1'dan gelen davetle Türkiye'deki İstanbul Modern Sanat Müzesi'ni de dahil edecek şekilde genişledi.

YAP İstanbul Modern'in proje alanı olarak, Sedad Hakkı Eldem tarafından tasarlanan antrepolardan birinde yer alan İstanbul Modern'in heykel bahçesi ile çakıl zemin belirlendi. Mimarlık uzmanları, İstanbul Modern ve diğer YAP: Yeni Mimarlık Programı temsilcilerinden oluşan seçici kurul bir araya gelerek finale kalan beş mimarlık oluşumunun önerileri arasından SO? Mimarlık ve Fikriyat'ın tasarladığı "Göğe Bakma Durağı" başlıklı projeyi seçti.

Türkiye'nin dört bir tarafında ve KKTC'de yer alan mimarlık okullarındaki akademisyenler, mimarlık eleştirmenleri, süreli yayın mensupları ve Mimarlar Odası ile Serbest Mimarlar Derneği gibi mesleki kurumların temsilcilerinden oluşan aday göstericiler ile iletişime geçilerek 26 Kasım 2012'de onların işaret ettiği 35 genç aday arasından 5 finalist seçildi. Bu seçim, adayların sunduğu portfolyolar üzerinden seçici kurul tarafından yapıldı. Seçilen finalistlerden İstanbul Modern'in bahçesine programın çerçevesine uygun bir geçici düzenleme önerisi geliştirilmeleri istendi. 1 Şubat 2013'te yeniden bir araya gelen seçici kurul finalistlerin sunduğu önerileri değerlendirdi.

Mimar Suha Özkan'ın başkanlığını yaptığı seçici kurulda, mimar Emre Arolat; İstanbul Modern Küratörü Çelenk Bafra; MoMA Philip Johnson Mimari ve Tasarım Şef Küratörü Barry Bergdoll; XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi, MAXXI Mimarlık Kıdemli Küratörü Pippo Ciorra;  İstanbul Modern Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu; YAP İstanbul Modern Koordinatörü Pelin Derviş; İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı; sanatçı ve mimar Cevdet Erek; MoMA Çağdaş Mimarlık Küratörü Pedro Gadanho; mimar Melkan Tabanlıoğlu ve mimar Han Tümertekin yer aldı.


YAP İstanbul Modern

Seçilen Proje:

"GÖĞE BAKMA DURAĞI" / SO? Mimarlık ve Fikriyat (Sevince Bayrak, Oral Göktaş)Finalistler:

"FÜZ" - Salon2 (Alper Derinboğaz)
"seapeaker" - YAP İstanbul Modern Tasarım Grubu (Evren Başbuğ, İnanç Eray, Meriç Kara, Engin Ayaz)
"TEARING THE GROUND" - ONZ Mimarlık (Zeynep Öktem, Onat Öktem)
"İM / DEBRİS" - Yalın Mimarlık (Ömer Selçuk Baz)


>>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :