MoMA PS1'ın Yeni Mimarlık Programı (YAP) İstanbul Modern'e Taşınıyor

mimarizm.com / 04 Haziran 2012

İstanbul Modern, The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle "YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı"na başlıyor. Program, 2013 yılından itibaren iki yılda bir, yaz aylarında genç ve yükselen mimarlara, kamusal alanın kalitesini artıran yenilikçi bir mimari tasarımla açık havada geçici bir yapı yapma fırsatı sunacak.

YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı, New York'taki MoMA PS1, Roma'daki XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi (MAXXI) ve Santiago'daki kültürel organizasyon CONSTRUCTO'da gerçekleşen International Young Architects Program (YAP) adlı mimarlık programının devamı olacak.İstanbul Modern
, MoMA ve MoMA PS1 işbirliğini, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, MoMA (The Museum of Modern Art) Direktörü Glenn D. Lowry ve MoMA'nın Mimari ve Tasarım Bölümü Şef Küratörü Barry Bergdoll açıkladılar.

The Museum of Modern Art (MoMA), MoMA PS1 ve İstanbul Modern Sanat Müzesi, YAP: Yeni Mimarlık Programı'nı Türkiye'ye taşıyacak yeni bir işbirliği gerçekleştiriyor. YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı, Türkiye'deki mimarlara, iki yılda bir, yaz aylarında İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin dış mekanında geçici bir yapı tasarlama fırsatı sunacak.

2013 yılında başlayacak YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı, New York'taki MoMA PS1, Roma'daki XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi (MAXXI) ve Santiago'daki kültür kuruluşu CONSTRUCTO 'da gerçekleşen Uluslararası YAP programının devamı olacak.


Bergdoll: "Türkiye'de mimarlık ve tasarım sahnesinin canlılığı uluslararası alanda dikkat çekiyor"

"YAP: Yeni Mimarlık Programı, genç tasarımcılara kariyerlerinin erken dönemlerinde hayallerini inşa ederek gerçekleştirme fırsatı sunmak için oluşturuldu" diyen MoMA'nın Mimari ve Tasarım Bölümü Şef Küratörü Barry Bergdoll, projenin Türkiye'ye taşınmasının önemini şu sözlerle ifade etti:

"Roma ve Santiago'nun ardından YAP: Yeni Mimarlık Programı'nın şimdi de İstanbul'a uzanması, bu programlardaki yetenekli tasarımcıların hak ettikleri uluslararası itibarı kazanmalarını sağlıyor, yenilikçi fikirleri teşvik ediyor ve kariyerlerinin yükselişe geçmesine yardımcı oluyor. Türkiye'de mimarlık ve tasarım sahnesinin canlılığı, hem yerel hem de uluslararası alanda dikkat çekiyor. Bu iki yıllık programın finalistleri Türkiye'deki genç tasarımcıların yaratıcılığına işaret edecek, diğer YAP: Yeni Mimarlık Programı üyelerinin oluşturduğu ağ, programın web sitesinin yanı sıra farklı kentlerde gerçekleşen sergilerle dünya çapında erişim sunacak. Bu, bölgesel yeteneklere fırsat veren yeni bir sergileme biçimi olacak."


Eczacıbaşı: "YAP, İstanbul Modern'in mimarlık alanındaki ilk geniş kapsamlı ve sürekli projesi"

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı ise, dünyada çağdaş müzecilik anlayışının öncüsü MoMA ve MoMA PS1 ile uzun soluklu bir işbirliğine imza atmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi:

"Türkiye'nin sanatsal yaratıcılığını kitlelere ulaştırmayı ve kültürel kimliğini uluslararası sanat ortamıyla paylaşmayı amaçlayan bir müze olarak ülkemizde çağdaş mimarlık alanında öncü niteliğini taşıyan bu projeyi MoMA ve MoMA PS1'ın uzman ekipleriyle birlikte gerçekleştirmek bizim için çok değerli. YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı, görsel  kültür içinde mimarlığın yerini önemseyen ve düzenlediği disiplinlerarası etkinliklerle sanat ve tasarımın farklı dallarını izleyiciyle buluşturan İstanbul Modern için, mimarlık alanındaki ilk geniş kapsamlı ve sürekli proje olma özelliği taşıyor."

Oya Eczacıbaşı, MoMA ve MoMA PS1'ın öncülük ettiği YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı kapsamında, aynı zamanda mimarlık alanının önemli aktörleri olan Roma'daki MAXXI ve Santiago'daki CONSTRUCTO ile de çalışacaklarını vurgulayarak, "Uluslararası mimarlık alanındaki yenilikçi yaklaşımları izleyiciye sunmak ve Türkiye'den yaratıcı mimarlık projelerini desteklemek uzun yıllardır öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyordu. YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı'nın bu amacımız doğrultusunda doğru bir program olduğuna inanıyoruz." dedi. 
 
Türkiye'de mimarlık alanında dikkat çekici bir birikim ve üretim olduğunu vurgulayan Oya Eczacıbaşı, sözlerini öyle tamamladı:  

"İstanbul Modern'in dış mekanına özel bir mimari yapı, uluslararası finalistlerin çalışmalarını içeren bir mimarlık sergisi ve yaz boyunca düzenlenecek çeşitli etkinliklerden oluşan YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı ile yeni yeteneklerin desteklenmesine ve İstanbul'da bu alanda uluslararası bir tartışma platformu oluşmasına katkıda bulunacağımızı umuyorum."


İstanbul'un ilk YAP mekanı 2013 Haziran'ında ziyaretçileriyle buluşacak 

Mimarlık uzmanlarıyla birlikte, İstanbul Modern ve diğer YAP: Yeni Mimarlık Programı temsilcilerinden oluşacak seçici kurul, belirleyeceği beş finalistin önerilerini değerlendirecek. Bu önerilerden biri seçilerek YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı kapsamında, MoMA PS1 ve MAXXI'deki YAP: Yeni Mimarlık Programı tasarımlarıyla eşzamanlı olarak, 2013 yılı Haziran ayında İstanbul Modern'in dış mekanında açılacak. YAP: Yeni Mimarlık Programı mekanlarında, kazanan tasarımın yanı sıra 2013 yaz programındaki finalistlerin önerdikleri projelerin yer aldığı bir sergi de açılacak.


YAP: Yeni Mimarlık Programı neyi amaçlıyor?

YAP: Yeni Mimarlık Programı, yenilikçi tasarımları ve yükselen genç yetenekleri teşvik eden bir işbirliği... Program, genç tasarımcı ve mimarlara dinlenme, eğlence ve rahatlama gibi çeşitli amaçlara hizmet eden, aynı zamanda gösteri, müzik, dans, sergi ve performans gibi etkinliklerde mekan olarak kullanılacak tasarımlar yapma olanağı sunuyor.

Mimarlar, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve yeniden kullanım gibi çevresel sorunlara çözüm bulmaya, gölgelik, su ve oturma alanı gibi öğelerle kamusal alanın kalitesini artıran yenilikçi projeler yaratmaya teşvik ediliyor. Mekan, yaz ayları boyunca hem aileler hem de müzenin düzenlediği etkinlik ve performanslar sırasında çok sayıda genç tarafından kullanılıyor.

İlk kez 2000 yılında MoMA ve MoMA PS1 işbirliğiyle düzenlenen program, seçilen mimari ekip tarafından tasarlanan yapı ve bu alanda gerçekleşen yaz konserlerine ev sahipliği yaptı. Haziran 2012'de HWKN (HollwichKushner) Mimarlık'ın kazanan tasarımı Wendy, MoMA PS1'daki WarmUp konserlerinin mekanı olacak.

2011 yılında MoMA/MoMA PS1 ile Roma'daki MAXXI (XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi) ve Santiago'daki kültürel kuruluş CONSTRUCTO arasında kurulan işbirlikleriyle YAP: Yeni Mimarlık Programı'nın alanı genişledi.

YAP MAXXI, genç tasarımcılara MAXXI'nin dışındaki meydanda yaz aylarında gerçekleşecek canlı etkinlikler için bir mekan yaratma fırsatı sunuyor. Haziran 2012'de açılacak Unire/United projesi, Urban Movement Design tarafından tasarlandı.

Programı Güney Amerika'ya taşıyan Şili'deki YAP Constructo, Latin Amerikalı genç ve yetenekli mimarlara canlı yaz etkinliklerinde kullanılan kamusal alanlar üzerine düşünme, araştırma ve bu alanları iyileştirme olanakları sunarken, kaynakların akıllıca ve yaratıcı biçimde kullanımını gerektiren güncel bir sorun olarak sürdürülebilirlik üzerine düşünmeyi de teşvik ediyor. Beal + Lyons Architects tarafından tasarlanan The Garden of Forking Paths, Santiago'da aralık ayında açılacak.

YAP: Yeni Mimarlık Programı ve geçmiş tasarımlar üzerine daha fazla bilgi için YAP: Yeni Mimarlık Programı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :