YAP İstanbul Modern 2014-2015 Programı'nın Finalistleri Açıklandı

mimarizm.com / 14 Kasım 2014

İstanbul Modern'in, The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle, Garanti Bankası, Polimeks Holding ve VitrA eş sponsorluğunda yürüttüğü "YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı"nın ikincisi için öneri geliştirecek beş finalist belirlendi.Seçici kurul üyeleri Pelin Derviş, Çelenk Bafra, Suha Özkan, Han Tümertekin, Melkan Tabanlıoğlu, Pippo Ciorra, Jeannette Plaut, Levent Çalıkoğlu


İki yılda bir yaz aylarında, genç ve yükselen mimarlara yenilikçi bir mimari tasarımla açık havada geçici bir yapı tasarlama fırsatı sunan "YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı" kapsamında seçilen proje, 2015 yılında İstanbul Modern'in bahçesinde uygulanacak.

İlki 2012-2013 döneminde düzenlenen "YAP İstanbul Modern", New York'taki MoMA PS1, Roma'daki XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi (MAXXI), Santiago'daki kültür kuruluşu CONSTRUCTO ve Seul'deki Modern ve Çağdaş Sanat Ulusal Müzesi'nde (MMCA ) gerçekleşen uluslararası "YAP: Yeni Mimarlık Programı"nın parçası.

Türkiye'den mimarlık uzmanlarının yanı sıra İstanbul Modern ve diğer YAP: Yeni Mimarlık Programı temsilcilerinden oluşan seçici kurul, 11 Kasım 2014'te bir araya gelerek, Türkiye'nin dört bir tarafındaki ve KKTC'deki nominatörlerin işaret ettiği genç adaylar arasından finalistleri belirledi.

Seçici kurulda Barry Bergdoll (MoMA), Çelenk Bafra (İstanbul Modern), Emre Arolat, Han Tümertekin, Jeannette Plaut (CONSTRUCTO), Levent Çalıkoğlu (İstanbul Modern), Melkan Tabanlıoğlu, Oya Eczacıbaşı (İstanbul Modern), Pedro Gadanho (MoMA), Pelin Derviş (YAP İstanbul Modern Koordinatörü), Pippo Ciorra (MAXXI) ve Suha Özkan (Seçici Kurul Başkanı) görev aldı.

Finale kalan beş mimarlık pratiği şöyle sıralanıyor:

- Ali Sinan & Hasan Okan Çetin (Ankara)
- FLAT C (Selim Bayer & Bulut Cebeci, Londra-İstanbul)
- Herkes İçin Mimarlık (İstanbul)
- PATTU (Cem Kozar & Işıl Ünal, İstanbul)
- Young & Ayata (Michael Young & Kutan Ayata, New York) kaldı.


YAP: Yeni Mimarlık Programı
, genç ve yükselen tasarımcı ve mimarlara; dinlenme, eğlence ve rahatlama gibi çeşitli amaçlara hizmet eden, aynı zamanda gösteri, müzik, dans, sergi ve performans gibi etkinliklerde ev sahipliği yapabilecek geçici mekânlar tasarlama olanağı sunuyor. Mimarlar sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve yeniden kullanım gibi ekolojik çözümler önermeye; gölgelik, su ve oturma alanı gibi öğelerle kamusal alanın kalitesini artıran yenilikçi projeler yaratmaya teşvik ediliyor. Proje kapsamında İstanbul Modern'in bahçesinde kurulacak geçici düzenleme, 2015 yazı boyunca her yaştan müze ziyaretçisi tarafından, özellikle de müzenin gençlere yönelik düzenleyeceği etkinlikler için kullanılacak.


Uygulanacak proje Ocak 2015'te belirlenecek

Seçilen beş finalistin geliştireceği öneriler Ocak ayında seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Bu önerilerden biri seçilerek 2015 yılı Haziran ayında İstanbul Modern'in bahçesinde açılmak üzere uygulanacak. 2014-2015 programına katılan tüm finalistlerin projelerini içeren sergi ise, İstanbul Modern kısa süreli sergiler alanında ve program ortağı diğer dört mimarlık ve sanat kurumunda düzenlenecek.


2013 yazında ziyaretçilerle buluşan proje, SO? tasarımı "Göğe Bakma Durağı" olmuştu.


YAP İstanbul Modern 2012-2013 programı hakkında ayrıntılı bilgi için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :