"Thinking The Edge - Water & Culture"

mimarizm.com / 06 Haziran 2013
"Thinking The Edge - Water & Culture"

2010 yılında Milano'da, 2011'de Hong Kong'da düzenlenen Thinking The Edge (TTE) etkinlik dizisine bu sene İstanbul ev sahipliği ediyor. Mimarlık öğrencileri, akademisyenler ve mimarları ortak bir platformda buluşturacak olan etkinlik, mimarlığı ilgilendiren güncel konuları bir arada tartışmayı amaçlıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Politecnico di Milano, Universidade Autònoma de Lisboa, Escuela Tecnica Superior de Arquitectura de Madrid işbirliğinde düzenlenen 'Thinking The Edge - Water & Culture' uluslararası mimarlık etkinliği, 2-9 Temmuz 2013 tarihleri arasında İstanbul'un farklı mekanlarında gerçekleşecek.

Program kapsamında 10 farklı üniversiteden öğrencilerin katılacağı 8 günlük bir atölye çalışması, 'The Edge' temasının mimarlık ve şehircilik bağlamında tartışılacağı seminerler, yuvarlak masa toplantıları yapılacak. Etkinlik programında ayrıca iki sergi ve bir de yarışma yer alıyor.

Etkinlikler, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Tütün Deposu-DEPO, Galata Rum Okulu, Kadir Has Üniversitesi ve YAP - İstanbul Modern projesiyle ilintili olarak İstanbul Modern'de yapılacak. Her birinde üçer konuşmacının yer aldığı beş panelin, farklı disiplin ve konuları içinde barındıracak şekilde organize edildiği bildiriliyor.

İstanbul'un önde gelen mimarları ile yabancı mimarlık profesyonellerinden oluşan konuşmacılar; proje sunumları, yuvarlak masa toplantıları ve panellerle içeriğe destek olacak.

2 Temmuz'da İstanbul Modern'de yapılacak açılışta konuşmacılar, kentin gelişimi hakkında fikirlerini belirtecek, ardından atölye çalışmaları planlanacak. Açılış gecesinde, etkinliğe katılan öğrenciler ve profesyoneller için İspanya Büyükelçiliği tarafından bir resepsiyon verilecek.

9 Temmuz akşamı İstanbul Modern'de gerçekleşecek kapanış etkinliğinde, proje sunumları ile atölye sonuçlarının tartışılacağı bir forum yapılacak. Kapanışta ayrıca, yarışmanın kazananları da belli olacak.

Kapsam
Sınır alışkanlıkları, gerçeklik, malzeme, kültür, hafıza ve kimlik gibi kavramlar arasındaki dinamik etkileşimler üzerine odaklanan 'Thinking The Edge - Water & Culture', tasarım ve daha yaşanabilir bir çevre yaratma konularında da yol gösterici olmayı amaçlıyor. İstanbul kıyılarını kentsel ve mimari ölçekte mercek altına alan etkinlikte; doğa-yapılı çevre ilişkisi, varoluş ve dönüşüm, tarihi miras ve yenileme gibi kavramlar irdelenecek.

Küratörler
Paolo Belloni (Mimar, Politecnico di Milano), Ana Hidalgo (Mimar, ICOA İstanbul)

Davetli konuşmacılar
Han Tümertekin, Murat Tabanlıoğlu, Mehmet Kütüçküoğlu, Murat Vefkioğlu, Burcu Kütüçküoğlu, Deniz İncedayı, Hayriye Eşbah, Nezih Aysel, Yüksel Demir, SO? Mimarlık, Superpool Mimarlık, Buket Baş Mimarlık, Stefano Boeri (Milano), Eduard BruBistuer (Madrid), Giancarlo Mazzanti (Bogota), Manuel Mateus (Lizbon), Manuel Gausa (Cenova / Barselona), Francisco Burgos (Madrid), Luca Molinari (Napoli), Frederic Levrat (New York), Gennaro Postiglione (Milano), Remo Dorigati (Milano), Blanca Lleó (Madrid), Flavio Barbini (Lizbon), Paolo Belloni (Milano), Ana Hidalgo (İstanbul), Mariona Benain (AJAC).

Destekleyen üniversiteler
Kadir Has Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Institute for Advanced Architecture of Catalonia (IAAC), Columbia Üniversitesi, Cenova Üniversitesi

Destekleyen kurumlar
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, İstanbul Modern, İstanbul Cervantes Enstitüsü, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, İspanyol Uluslararası Ticaret Enstitüsü (ICEX), Katalunya Genç Mimarlar Birliği (AJAC), Katalunya Mimarlar Odası (COAC), Yapı-Endsütri Merkezi (YEM), Arkitera Mimarlık Merkezi


Daha fazla bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :