Müzeyi Plaja Çeviren Enstalasyon: The Beach

Gizem ŞAHİN / 08 Temmuz 2015


Brooklyn tabanlı stüdyo Snarkitecture, Washington National Building Museum (Ulusal Yapı Müzesi) ana sergi holünü şeffaf toplardan deniziyle bembeyaz bir 'plaj'a çeviriyor.

'The Beach' isimli yeni interaktif enstalasyon, müzenin 8 devasa Korint sütunu tarafından desteklenen 48 metre yüksekliğindeki ana holünde yer alıyor.Bu büyük boşluğun içerisine tasarımcılar iskeleler, ahşap paneller ve ağlarla 929 metrekarelik bir alan kurmuş ve içini de yaklaşık bir milyon şeffaf, geri dönüştürülebilen topla doldurmuşlar. 
Mekanın bir ucu şezlonglardan, şemsiyelerden ve büfeden oluşan 15 metrelik bir kıyı şeridi kurgulayarak bembeyaz bir duvarla bitiyor. Diğer ucu ise görüntüyü yansıtarak mekanda sonsuzluk hissi yaratan aynalarla kaplanıyor.Enstalasyonun zemini kum hissini yaratmak için süngersi bir malzemeyle kaplanmış. Ziyaretçiler toplarla dolu denizde yüzebiliyor ya da deniz kenarında şezlonglarda kitap okuyarak dinlenebiliyorlar.

Snarkitecture kurucu ortaklarından Alex Mustonen bu görevlendirmeyi, malzemenin olanaklarını ve niteliklerini yeniden kurgulayan, bireyi çevresini keşfetmeye ve onunla iletişime geçmeye teşvik eden ve ziyaretçilere rahatlayıp sosyallaşebilecekleri, beklenmedik ve unutulmaz bir ortam sunan mimari bir enstalasyon kurmak için heyecan verici bir fırsat olarak gördüklerini söylüyor.
Snarkitecture 2008 yılında Mustonen ve Daniel Arsham tarafından kurulmuş. Mustonen'e göre stüdyo, sanat ve mimarlık arasında bir noktada, tanıdık olanın alışılmışın dışında bir şeye dönüşmesi üzerine odaklanıyor.
Müze,'The Beach' projesinin stüdyonun bugüne kadarki en heyecan verici enstalasyonu olduğunu söyleyerek, bir sene önceki BIG imzalı ahşap labirentin başarısını da sürdürdüğünü belirtiyor.2014 yılında BIG tarafından tasarlanan ahşap labirent


Enstalasyon, müzenin Summer Block Party olarak bilinen yıllık etkinlik ve sergilerinin kapsamında 7 Eylül 2015 'e kadar ziyaret edilebilir.Fotoğraflar: Noah Kalina
Bu haber dezeen.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :