SO? Mimarlık'ın "Göğe Bakma Durağı" Açıldı

mimarizm.com / 26 Haziran 2013

YAP MoMA PS1, New York, ABD

The Museum of Modern Art ile MoMA PS1'ın işbirliğiyle, yenilikçi mimari yetenekleri destekleyen Yeni Mimarlık Programı (YAP), on dördüncü yılında. Programın seçici kurulu her yıl genç ve yükselen beş mimarlık oluşumunu, Long Island City, Queens'deki MoMA PS1'ın 1998 yılında Frederick Fisher tarafından tasarlanan bahçesi için geçici bir yapı planlamaya davet ediyor. Bu sene "Party Wall" projesiyle CODA, yatay güneşliği döndürerek, hem çevresel taleplere hem de Long Island City'nin siluetini oluşturan duvarlara ve ilan tahtalarına estetik bir yanıt veren düşey bir gölgelik yarattı. Suyla dolu, kumaştan, geniş kaplarla (bu öğeler, geceleri ışık yayması için aydınlatılıyor) dengelenmiş bu kendinden destekli, yüksek çelik çerçeve, kaykay üretiminin yan ürünü olan, ekolojik ahşap öğelerin iç içe geçmesiyle oluşan bir perdeyle kaplı. Paneller, yapının alt bölümünden ayrılarak bank ve ortak masa olarak kullanılabiliyor. Duvarın çevresindeki geri dönüştürülmüş ahşaptan üretilmiş alçak platform, Warm Up partileri, konuşmalar, dersler, film gösterimleri ve çeşitli performanslar için bir dizi mikro sahne yaratıyor. Duvarın içindeki bir su sistemi, yapıyı bir sukemerine dönüştürüyor. Su, hidrofor yardımıyla sprey istasyonunu ve bir dizi havuzu besleyen bir kaynağa aktarılıyor.

Seçilen proje:
"PARTY WALL" - CODA (Caroline O'Donnell), Ithaca

Finalistler:
"EXPO 1 PAVILION" - Moorhead & Moorhead, New York
"PS1 FORUM" - Leong Leong, New York
"WHITE NOISE" - FRENCH 2D, Syracuse, New York, Boston
"MY HAIR IS AT MOMA PS1" - TempAgency (Kutonotuk + mcdowellespinosa), Charlottesville, Virginia, Brooklyn


YAP_CONSTRUCTO, Santiago, Şili

2008 yılında Şili'nin Santiago kentinde mimar Jeannette Plaut ve Marcelo Sarovic tarafından kurulan CONSTRUCTO, Şili ve Latin Amerika mimarisi, tasarımı ve sanatına adanmış bir kültürel oluşum. Disiplinlerarası bir kuruluş olan CONSTRUCTO, araştırma, yayın ve seminerler ile ulusal ve uluslararası sergiler üzerine çalışıyor. 2010 yılından bu yana Yeni Mimarlık Programı için MoMA ve MoMA PS1 ile işbirliği yapan CONSTRUCTO, yükselen Latin Amerikalı mimarlara var olan kamusal alanlar üzerine düşünme, araştırma yapma ve bu mekanların kalitesini yükseltme fırsatı veriyor. 2013 yılının kazananı, Santiago merkezli UMWELT'in tasarladığı "AMBIENT 35 | 60", farklı boyutlara, konumlara ve işlevlere sahip otuz beş mekansal çerçeveden oluşuyor. Gündüzleri sıcakta doğal tekniklerle soğutulan ve geceleri de halka açık olan bu enstalasyon ziyaretçiler için dinamik bir ortam yaratıyor. Sanatçılar burada müdahaleler yaratmaya davet ediliyor. Bu müdahaleler enstalasyon süresince birikerek bir "ilginç şeyler odası" oluşturuyor. Sergi kapandıktan sonra platformun taşınması ve farklı konfigürasyonlarda yeniden kullanılması amaçlanıyor.

Seçilen proje:
"AMBIENT 35 | 60" - UMWELT (Arturo Scheidegger & Ignacio García Partarrieu), Santiago

Finalistler:
"KIND OF RED THEATER" - Velasco-Bisbal-Tirado Arquitectos, Santiago
"HYDROGRAPHIC LANDSCAPE" - Lyon Bosch Arquitectos, Santiago
"THE ZIGGURAT" - Murúa-Valenzuela Arquitectos, Santiago
"INTROSPECTIVE LANDSCAPE" - Juan Agustín Soza, Santiago


YAP MAXXI, Roma, İtalya
 
Roma'daki XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi (MAXXI), Zaha Hadid'in tasarladığı ünlü yeni binasıyla, İtalya'da güncel yaratıcılığa adanmış ilk ulusal kurum. MAXXI bünyesinde yer alan ve İtalya'daki ilk ulusal mimarlık müzesi olan MAXXI Architettura, her yaştan insanı mimariyle tanıştırmayı hedefliyor. 2011 yılından beri Yeni Mimarlık Programı'na ortak olan MAXXI Architettura, bu yıl Torino merkezli bam! bottega di architettura metropolitana şirketinin tasarladığı "He" adlı enstalasyonu sunuyor. "He", MAXXI'nin avlusunun üzerinde asılı durup altındaki çimen ve ahşaptan oluşan platformu gölgelendirerek dinlenmek ve eğlenmek için bir alan yaratan, yarı geçirgen sarı bir kumaştan tasarlanmış geniş bir yapı. Prizma biçimindeki yapıdan gündüzleri damlayan su tazeleyici ve serinletici bir perde oluştururken, geceleri suyun yerini ışığın almasıyla "He" bir fenere dönüşüyor. Yapının geçirgenliği ve hafif görüntüsü, büyük boyutuyla çelişirken, MAXXI'nin görkemli ve kavisli duvarlarına canlı bir tezat oluşturuyor.

Seçilen proje:
"He" - bam! bottega di architettura metropolitana (Alberto Bottero, Valeria Bruni, Simona Della Rocca, Fabio Vignolo), Torino
 
Finalistler: 
"BORDERLINE" - AK0?architettura a kilometro zero, Roma
"OLTRE IL GIARDINO", LOOP Landscape & Architecture Design Network, Rotterdam
"GROUND ATLAS", Matilde Cassani, Milano
"SPRINGING MAXXI", LABORATORIO PERMANENTE, Milano

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :