YAP İstanbul Modern’in Adayları Belli Oldu

Yasemin KESKİN ENGİNÖZ / 28 Kasım 2012

YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı Seçici Kurulu, nominatörlerin işaret ettiği adaylar arasından 2013 yılındaki pavyonun beş finalistini seçti.


New York'taki MoMA/MoMA PS1, Roma'daki XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi (MAXXI) ve Santiago'daki kültür kuruluşu CONSTRUCTO'da sürmekte olan International Young Architects Program (YAP)'ın yeni ortağı olan YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı , 2013 yılından başlayarak iki yılda bir, yaz aylarında genç ve yükselen mimarlara yenilikçi bir mimari tasarımla, açık havada geçici bir yapı gerçekleştirme olanağı sağlayacak.

Amaç, yaz aylarında ziyaretçilere rahatlama olanağı veren ve etkileşim sağlayan bir mekânın tasarlanıp uygulanması olduğu kadar, uluslararası ortamda en üst düzeyde yer alan MoMA, MoMA PS1, CONSTRUCTO ve MAXXI gibi çağdaş sanat kuruluşları ile olan işbirliğinin sergilenmesi. Projenin genç yeteneklere olanak vermesi de bu işbirliğinin en heyecan verici yönünü oluşturuyor.


  YAP MAXXI

İstanbul Modern, The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle, Polimeks ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirilen YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı'nın dört ay sürecek ilk düzenlemesi için öneri geliştirecek finalistler belirlendi. İki yılda bir, yaz aylarında genç ve yükselen mimarlara yenilikçi bir mimari tasarımla açık havada geçici bir yapı tasarlama fırsatı sunan YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı 2013 yılında ilk kez İstanbul Modern'in bahçesinde uygulanacak.


YAP MoMA PS1, HoldingPattern


Mimarlık uzmanlarıyla birlikte, İstanbul Modern ve diğer YAP: Yeni Mimarlık Programı temsilcilerinden oluşan, Barry Bergdoll (MoMA), Cevdet Erek, Çelenk Bafra (İstanbul Modern), Emre Arolat, Han Tümertekin, Levent Çalıkoğlu (İstanbul Modern), Melkan Tabanlıoğlu, Oya Eczacıbaşı (İstanbul Modern), Pedro Gadanho (MoMA), Pelin Derviş (YAP İstanbul Modern Koordinatörü) ve Suha Özkan'ın (Seçici Kurul Başkanı) yer aldığı seçici kurul, 26 Kasım Pazartesi günü bir araya gelerek, Türkiye'nin dört bir tarafındaki ve KKTC'deki nominatörlerin işaret ettiği genç adaylar arasından beş finalisti belirledi.

Nominatörlere yapılan çağrıda adayların; sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve yeniden kullanım kavramlarını öne çıkaran genç mimarlar arasından seçilmesi istendi. Seçici Kurul'un, YAP'ın ikinci aşaması için öneri geliştirmesini istediği adaylar şöyle sıralanıyor:

- Evren Başbuğ, İnanç Eray, Meriç Kara, Engin Ayaz'dan oluşan tasarım grubu

- Sevince Bayrak & Oral Göktaş (SO? Mimarlık ve Fikriyat)

- Ömer Selçuk Baz (Yalın Mimarlık)

- Alper Derinboğaz (Salon2)

- Onat Öktem & Zeynep Öktem (ONZ Mimarlık)


Finalistlerin geliştireceği öneriler Şubat 2013'te seçici kurul tarafından değerlendirilecek. YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı kapsamında bu önerilerden biri seçilerek, MoMA PS1 ve MAXXI'deki YAP: Yeni Mimarlık Programı tasarımlarıyla eşzamanlı olarak, 2013 yılı Haziran ayında İstanbul Modern'in bahçesinde açılacak.

YAP: Yeni Mimarlık Programı mekanlarında, kazanan tasarımın yanı sıra 2013 yaz programındaki finalistlerin önerdikleri projelerin yer aldığı bir sergi de açılacak.

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :