Mimarlıkta Yaratıcılığa ve Yenilikçiliğe Yönelik Farklı Bir Üretim Mecrası: Aydınlatma Tasarımı

mimarizm.com / 17 Mayıs 2010


Mimari aydınlatma tasarımı, hem teknolojideki gelişmeler hem de enerjinin yönetimi ile ilgili kaygıların artması ile her geçen gün önemini artırıyor. Bu öneme paralel olarak bu disiplinin etkilediği ve etkilendiği trendler de hızlı bir şekilde değişiyor. Aydınlatma tasarımının yaşam kalitemizdeki önemi ve aydınlatma tasarımcısı mesleğinin kabulü ile ilgili bilincin gelişmesi için etkinlikler düzenleyen PLD Türkiye dergisi, Yapı-Endüstri Merkezi ile beraber yeni bir etkinliğe imza atıyor. Siteco ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan "Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler" konferansı, değişen dünya ve gelişen teknolojilerle mimari aydınlatma tasarımının yeni trendleri üzerine konuşacak ve konuşturacak.

Tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği yapıları ödüllü projelerle aydınlatan tasarımcıları ülkemize getirecek olan konferans kapsamında, Dubai'deki Burj Al Arab ve İngiltere'deki Lighthouse projelerinin aydınlatma tasarımı ile ödül kazanan Iain Ruxton, Avrupa'dan başarılı aydınlatma tasarımcıları Erik Olsson, Jöran Linder ve Kevan Shaw, 28 Mayıs 2010 Cuma günü saat 14.00'te Yapı-Endüstri Merkezi'nde Türk mimarlık ve aydınlatma dünyası ile buluşacaklar.

"Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler" konferansında İngiltere'nin ünlü aydınlatma tasarımı ofisi Speirs and Major Associates'dan gelen Iain Ruxton, "Light Beyond Architecture" (Mimarinin Ötesinde Aydınlatma) adlı sunumunda aydınlatma tasarımcısının günümüz koşullarındaki pozisyonu ve mimariye katkılarını örneklendirirken, İsveç'ten Olsson & Linder kurucu ortakları Erik Olsson ve Jöran Linder ise "Social Lighting" (Toplumsal Aydınlatma) adlı sunumları ile aydınlatmanın toplumsal hayat üzerindeki etkileri üzerine konuşacak.

Etkinlik İskoçya'dan KSLD kurucu ortağı Kevan Shaw'un "Sustainable Lighting" (Sürdürülebilir Aydınlatma) adlı sunumu ile küresel ısınma ve enerji sıkıntıları ile sürekli gündemde olan sürdürülebilirlik kavramının aydınlatma tasarımı açısından uygulanışı ile ilgili güncel örnekleri paylaşacak.

"Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler"
konferansı yaklaşırken Mimarizm olarak gelişmekte olan bu tasarımsal disiplinin temsilcilerine ve örneklerine daha yakından bakalım istedik. İşte kamusal mekandan yapı ölçeğine, oradan da bir yerleştirmeye, Türkiye'den Almanya'ya ve İtalya'ya, aydınlatma tasarımının farklı uygulama mecralarını ve yenilikçilik potansiyelini ortaya koyan üç örnek…

Konferansın konuşmacıları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için ilerleyiniz.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :