"Işığa Adanmış Bir Gün": Architectural Lighting Day İstanbul

mimarizm.com / 09 Ağustos 2010
"Işığa Adanmış Bir Gün": Architectural Lighting Day İstanbul

İstanbul, ilki 25 Ekim 2010'da Harbiye Askeri Müzesi'nde gerçekleştirilecek olan aydınlatma tasarımı konulu uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapıyor. PLD Türkiye (Professional Lighting Design Türkiye) dergisi tarafından düzenlenen ALD İstanbul (Architectural Lighting Day İstanbul), yapı sektöründeki ışık ve aydınlatma ile ilgili sürecin sağlıklı yürütülebilmesi için mimari aydınlatma profesyonellerini (mimar, iç mimar, elektrik mühendisi, işveren, kamu yetkilisi vb.) bir araya getiriyor. Ancak daha da önemlisi, bu fırsatı sağlarken konunun önemli uzmanlarını Türkiye'ye getirerek yeni trend ve teknolojileri de takip edilmesine katkı sağlıyor.

Konferansa, uluslararası alanda başarılı çalışmaları ile dikkatleri çeken dünyanın dört bir yanından on üç mimar ve aydınlatma tasarımcısı katılıyor. Kuapat Yantrasat ve Simone Giostra'nın anahtar konuşmacıları arasında olduğu ALD İstanbul'a, Douglas James, Emrah Baki Ulaş, Francesco Iannonne, Giovanni Traverso, Glenn Shrum, Kai Piippo, Paul Traynor, Sharon Stammers, Martin Lupton, Tai-Wei Lin, Keith Bradshaw ilginç sunumlarıyla katılımcılarla buluşacaklar.

"Işığa adanmış bir gün – ALD İstanbul" sunumlar dışında da zengin bir içerik sunuyor. İç ve dış aydınlatma konulu iki paralel oturum ile aydınlatma tasarımı ve algılanmasındaki kültür farklarından yola çıkarak ışığın kullanımını konu alan "Aydınlatma Tasarımı ve Kültür" konulu "Pecha Kucha Gecesi"de etkinlik programında yer alıyor. Bu gecede farklı kıta ve kültürlerden gelen aydınlatma tasarımcıları, tecrübelerini 20 saniyede 20 slayt ile katılımcılarla paylaşacak. Kokteyl eşliğinde gerçekleşecek bu interaktif geceyi, Türk aydınlatma tasarımcıları tarafından tasarlanacak olan "oyun alanı" konseptli dış aydınlatma enstalasyonu takip edecek.ALD İstanbul etkinliği kapsamında bir de ilginç bir aydınlatma enstalasyonu gerçekleştiriliyor. Akaretler'de yer alan Şairler Sofası Parkı, 15 – 26 Ekim tarihleri arasında ışıkla hayat buluyor. Parkta yer alan Melih Cevdet Anday, Sabahattin Kudret Aksal, Behçet Necatigil, Orhan Veli Kanık, Oktay Rifat, Özdemir Asaf, Şair Nigar, Neyzen Tevfik, Cahit Sıtkı Tarancı ve Necati Cumalı'nın heykelleri, ALD İstanbul etkinliği çerçevesindeki Nergiz Arifoğlu Light Style, Planlux (Korhan Şişman), Seven Lights (Mustafa Seven) ve ZKLD Studio (Zeki Kadirbeyoğlu).tasarımcıları tarafından aydınlatılıyor.

Bulunduğu coğrafya içinde benzeri bulunmayan konsepti ile önemli bir boşluğu doldurma gayesindeki ALD İstanbul'un altın sponsorları Emfa Lighting Solutions, Philips, Reggiani, Siteco; gümüş sponsorları LSP Lighting Systems Projects ve Osram. Via-Verlag'ın desteği ile organize edilen bu "ışığa adanmış bir gün"ün partner dernekleri de Professional Lighting Designers' Association (PLDA) ve Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGID).

Etkinlik hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :