"Ayakkabı Kutularından Ayakkabı Mağazası" Fikri Hiç Bu Kadar İlginç Olmadı

E. Seda KAYIM / 22 Ocak 2010


Madagaskar
'ın doğusunda, "Mangrolia Chaussures" isimli yerli bir ayakkabı markası için İsveçli mimarlık pratiği Visiondivision tarafından tasarlanan üç mağaza, ayakkabı teşhirine oldukça yaratıcı bir alternatif sunuyor. Akılda kalıcı, noktasal ve rahatlıkla adapte edilebilir nitelikte olması amaçlanan ilk tasarım fikri ise şu oluyor: Şeffaf bir ayakkabı kutusu!

Belki siz de posta kutusunda "Artık ayakkabılarınızı bulmak için onlarca kutuyu açmak zorunda kalmayacaksınız. Çünkü yüzyılın icadı Şeffaf Ayakkabı Kutusu Evinizde!" konulu maili görüp bir "Fesupanallah" çekenlerdensinizdir. Ancak elbette Visiondivision'ın önerisi, yaratıcılığını şeffaf ayakkabı kutusu fikrinin öncesinde değil sonrasında devreye sokuyor. Ekip, neredeyse yalnızca bu kutuları kullanarak her mağazada farklı bir mekansal kurgu oluşturuyor."Mangrolia" için tasarlanan şeffaf kutular, her bir mağazada için çok sayıda üretiliyor ve neredeyse her formda istiflenebiliyor. Böylelikle çeşitli şemalarda bir araya getirilebilen kutular, her bir mağazanın büyüklüğüne ve planına işlevsel anlamda uyum sağlayan kitleler ortaya çıkarıyor.

Visiondivision'ın ayakkabı teşhir kutuları, pleksiglastan üretilmiş. Legoları andıran bir sistem sayesinde farklı şemalarda bir araya getirilseler de birbirilerine rahatlıkla monte edilebilen kapaklı kutular, içlerinde özerk aydınlatma sistemlerini de barındırıyorlar.

Visiondivision'ın "kutulu" tasarımlarını izlemek için lütfen ilerleyiniz.   >>>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :