(In)visible Light

mimarizm.com / 19 Haziran 2009


Aydınlatma tasarımcısı "Piero Castiglioni ", iyi bir aydınlatma projesinin nasıl olması gerektiğini anlattı.

İstanbul Design Weekend (idw 09) kapsamında, PLD ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü tarafından, bugün (29 Haziran) İstanbul Moda Akademisi'nden (İMA) düzenlenen "Mimari Aydınlatmayı Konuşuyoruz " seminerinde konuşan Castiglioni, doğru bir aydınlatma için "deneme"nin önemine vurgu yaptı. Castiglioni'nin sunumuna ilgi büyüktü.

"(In)visible light " başlıklı bir sunum yapan İtalyan tasarımcı, örnekler üzerinden, doğru mimari aydınlatma tasarımının görünmez kahramanı olan "ışık" hakkında konuştu.


Castiglioni, iyi bir aydınlatmanın pek çok faktöre bağlı olduğunu ifade ederek, bu faktörleri "uniform yapı", "kontrast", "gölge" ve "tasarruflu kullanılan enerji " şeklinde sıraladı. Bu faktörlerin iyi bir tasarım için gerekli, fakat yeterli olmadığının altını çizen Castiglioni'nin sunum için seçtiği örnekler tarihi yapılardı.

İstanbul'un Nişantaşı, Taksim-Beyoğlu-Galata, Etiler-Levent-Ortaköy ve Şişli olmak üzere dört ana merkezinde, çeşitli etkinliklerle devam eden idw 09, Pazar günü son bulacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :