Yalnız Şairler Işıkla Hayat Buluyor

mimarizm.com / 20 Ekim 2010

Akaretler'de yer alan Şairler Sofası Parkı'ndaki şairler ışığa kavuşuyor. Dört aydınlatma tasarımcısı, parktaki şair heykellerini aydınlatıyor.

PLD Türkiye (Professional Lighting Design Türkiye) dergisi tarafından ilki 25 Ekim 2010 Pazartesi günü, Harbiye Askeri Müzesi'nde gerçekleştirilecek olan ALD İstanbul (Architectural Lighting Day Istanbul), ışık konusunda başarılı çalışmaları ile uluslararası alanda dikkat çeken mimar ve aydınlatma tasarımcılarını İstanbul'da buluşturuyor.

ALD İstanbul etkinliği kapsamında ayrıca ilginç bir aydınlatma enstalasyonu da gerçekleştiriliyor. Melih Cevdet Anday, Sabahattin Kudret Aksal,  Behçet Necatigil, Orhan Veli Kanık, Oktay Rifat, Özdemir Asaf, Şair Nigar, Neyzen Tevfik, Cahit Sıtkı Tarancı ve Necati Cumalı'nın heykellerinin yer aldığı Akaretler'deki Şairler Sofası Parkı, 15-26 Ekim tarihleri arasında ışıkla hayat buluyor.


Neyzen Tevfik ve Behcet Necatigil heykelleri

Şehrin merkezinde bulunmasına rağmen geceleri karanlığa bürünen park, ALD İstanbul etkinliği çerçevesinde bağımsız aydınlatma tasarımı ofisleri; Nergiz Arifoğlu Light Style, Planlux (Korhan Şişman), Seven Lights (Mustafa Seven) ve ZKLD Studio (Zeki Kadirbeyoğlu) tarafından aydınlatılıyor. Açılışı 11 Ekim'de gerçekleşen ve 26 Ekim tarihine kadar sürecek olan enstalasyon, İstanbul için bir ilk olma özelliğini taşıyor.

PLD Türkiye temsilcisi, PLD Türkiye dergisi yayın yönetmeni ve ALD İstanbul organizatörü Emre Güneş, açılış töreninde yaptığı konuşmada; "Aydınlatma tasarımı bir değerdir ve ışık ancak görerek algıladığımız bir olgudur. Bugün bu parkı aydınlatarak farklı bir aydınlatmanın mümkün olduğunu ve bu şekilde parkın gece daha keyifli ve kullanılabilir bir alana dönüşeceğini göstermek istiyoruz" dedi.

Aydınlatma tasarımcıları açılış gecesinde tasarımları hakkında bilgiler verdikten sonra, katılımcılar parkta heykelleri bulunan şairlerin şiirlerini okudular.


Melih Cevdet Anday heykeli, şiir projeksiyonu ile birlikte aydınlatılırken


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :