Linz Işıl Işıl!

Filiz YAVUZ / 12 Mart 2009İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkentliği tartışmaları Türkiye'de, AKM'nin yenilenmesi gibi çok unsurlu projeler ve 2010 Avrupa Kültür Başkentliği Ofisi'nde yaşanan tartışmalar üzerinden devam ederken, Avusturya'nın Linz şehri 2009 Avrupa Kültür Başkentliğinin ilk aylarını geride bıraktı.

Endüstri kenti olması dolayısıyla çoğunlukla fabrikaların, atölyelerin ve bunlara bağlı yerleşim birimlerinin şekillendirdiği Linz, Avrupa Kültür Başkenti olma sürecinde
ciddi bir değişim geçirerek 2009'a ışıl ışıl girdi. Kentin ev sahipliği yaptığı inşaat projelerinin arasında Lentos Sanat Müzesi, OK Çağdaş Sanat Merkezi ve Saray Müzesi'ne yapılan ek ve 2013'te tamamlanacak olan Opera Binası sayılabilir.

Festivaller için ideal bir mekan olarak tanımlanan "Ars Electronica Center" ise kentin önemli yapılarından biri. Hatta yıl boyunca 2009 Avrupa Kültür Başkentliği etkinliklerinin odak noktası olarak belirlenen yapı, kentin mimari alandaki yıldızı rolünde. Avrupa Kültür Başkentliği sürecinde, ek yapılarak genişletilen binanın etrafı arkadan aydınlatmalı cam ile kaplandı. 6500 metre karelik alana kurulan ve kullanım alanı yaklaşık 4000 metrekare olan yapının planlarını Viyanalı Mimarlık Ofisi "Treusch" hazırladı.

Ars Electronica Festival

Bu yıl on sekizincisi gerçekleştirilecek olan "Ars Electronica Festival"e bu yıl Ars Electronica'nın genişletilmiş merkez binası ev sahipliği yapacak. Kültür başkentliği kapsamında gerçekleştirilecek olan festival yarışması için ise "Animasyon / Film / VFX", "İnteraktif Sanat", "Dijital Müzik", "Hibrit Müzik", Dijital Toplum", "U19- Freestyle Computing", "Sanat, Teknoloji ve Medya" olmak üzere sekiz ana başlık belirlendi.

İlki 1979 yılında gerçekleştirilen Ars Electronica Festival sanat, teknoloji ve halkın dikkatini çeken sosyal konuları "Dijital Devrim" başlığı altında ele almıştı. 1979 yılında toplan 20 sanatçının ve bilim adamının katıldığı festivale geçtiğimiz yıl 25 ülkeden 484 konuşmacı katıldı. Zamanla dünyanın en önemli sanat ve medya etkinliği haline gelen festivale bu yılki katılımın, 2009'un Linz Avrupa Kültür Başkenti yılı olması nedeniyle de yüksek olması bekleniyor.

Haber, domusweb'ten ve Ars Electronica'nın kurumsal web sitesinden derlenmiştir.

Fotoğraflar için lütfen ilerleyiniz.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :