Ziyarete Açık 10 Muhteşem Sanatçı Evi

Tuba Tellioğlu Şeren / 04 Temmuz 2017
Büyük sanatçıların yaşadıkları ve çalıştıkları ortamları görmek, onların ruhsal dünyalarını daha yakından tanımaya ve eserlerini daha derinden kavramaya olanak tanıyabilir. Monet’den Rodin’e, Jackson Pollock’tan Salvador Dalí’ye dünyanın en ünlü sanatçılarının bugün artık müzeye dönüştürülmüş ev ve atölyelerini derledik.

Fotoğraf: Rod Waddington

Frida Kahlo Evi – La Casa Azul, Coyoacán, Meksika

La Casa Azul ya da diğer adıyla “Mavi Ev” Frida Kahlo’nun babası tarafından 1904’te inşa edilmiş. Kahlo 1907 yılında bu evde doğmuş ve bundan 47 yıl sonra 1958’te bu evde vefat etmiş. 1958 yılında evin müzeye dönüştürülmesine karar verilmiş. Yatak başucundaki duvarlarda kahramanları Lenin ve Mao’nun portrelerinin yanı sıra kendi sanat koleksiyonundan parçalara rastlanıyor. Tekerlekli sandalyesi ise Stalin’in henüz tamamlanmamış portresinin önüne yerleşmiş. Evde ayrıca sanatçının kendi küllerinin saklandığı vazo da sergileniyor. Sanal gezi için burayı tıklayın.  

Auguste Rodin – La Villa des Brillants, Meudon, Fransa

Fotoğraf: Aconcagua

Rodin, Paris’in banliyölerinde yer alan bu villayı 1895 yılında satın almış. Ev canlı modeller, döküm ustaları ve yaklaşık 50 asistanla birlikte 1900 yılı itibariyle yaratıcı dünyanın merkezi haline dönüşmüş. Rodin, bu evde çalışmalarını görmek isteyen hayranlarını ve dostlarını ağırlıyordu. 
Günümüzde sanatçının evi, dönem fotoğrafları kullanılarak heykeltıraşın yaşadığı ve çalıştığı çevreyi birebir yansıtacak şekilde renove edilmiş. Evin en çarpıcı özelliği, “Cehennem Kapıları” gibi sanatçının en önemli erken dönem işlerine ev sahipliği yapması. Rodin’in bir dönem sekreterliğini yapan şair Rainer Maria Rilke ise muhteşem beyaz heykellerin büyüleyici etkisini “Yüksek cam kapılar ardından tıpkı akvaryumdaki canlılar gibi size doğru bakıyorlar” şeklinde yorumlamış. Detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir. 

Claude Monet’nin Evi ve Bahçesi – Giverny, Fransa

Fotoğraf: Harvey Barrison

Claude Monet’nin resimlerine hayran olan ve çalışmalarındaki özü kavramak isteyen birinin, sanatçının Giverny’deki evini ve bahçelerini mutlaka ziyaret etmesi gerekiyor. Sanatçı bu küçük Normandiya köyünde yaklaşık 40 yıl boyunca yaşamış. Ressamın evi özellikle renkleriyle dikkat çekiyor. Dış cephe duvarlarında canlı pembe kullanılmış, iç mekanlarda kendi çalışmalarında da kullandığı paletle paralellik gösteren parlak maviler, sarılar ve yeşiller öne çıkıyor. Sanal gezi için burayı tıklayın. 

Salvador Dalí Evi, Portlligat, İspanya

Fotoğraf:  Alberto Gonzalez Rovira

Dalí, Portlligat’ın küçük bir köyünde yer alan bu balıkçı kulübesini, 1930 yılında satın almış. 4 metrekarelik bir odayı içinde hem yemek odası, hem de atölye, yatak odası, küçük bir mutfak ve banyo da yer alacak şekilde düzenlemiş. Bir otobiyografisinde şöyle diyor: “Küçük ve güzel bir mekân yaratmak istedim. Tıpkı bir koza gibi.” Ancak sonraki 40 yıl içinde sanatçının planları tamamıyla değişime uğruyor. Köy onun esas ikamet ettiği yere ve ilham kaynağına dönüşüyor. Evi ise dört farklı kulübenin daha eklenmesiyle gerçek bir biyolojik strüktür gibi genişleyerek sahibinin orijinalliğini yansıtan ilginç labirente dönüşüyor. Sanatçının evi, içindeki birçok sanat eseriyle birlikte bugün hala genişletilmiş haliyle korunuyor. Sanal gezi için burayı tıklayın.

Donald Judd Evi – 101 Spring Street, New York, ABD

Donald Judd, daha önceleri bir elbise fabrikası olan Spring Caddesi üzerindeki bu beş katlı yapıyı 1968 yılında satın almış. Önceleri sadece özel stüdyo olarak kullanılan mekan daha sonraları sanatçının yaşam alanına ve isteyenlerin ziyaret edebildiği bir galeriye dönüşmüş.    

Georgia O’Keefe Evi – Abiquiu, New Mexico, ABD

Georgia O’Keeffe Müzesi izniyle

Georgia O’Keefe, Abiquiu’da yer alan 465 m2’lik Kolonyal döneme ait bu İspanyol evini 1935 yılında keşfetmiş. Evin siyah kapılarına bayılan sanatçı evi satın almak için 10 yıl boyunca uğraşmış. Evi renove edip içinde yaşanabilecek hale getirmesi ise 3 yılını daha almış.  Bu süre zarfında kapılarsa birçok kez boyanmış. Sanatçının kendi ruh dünyasını yansıtan evi sadece randevu alınarak gezilebiliyor.  

Barbara Hepworth’ün St Ives Evi – Cornwall, Birleşik Krallık

Fotoğraf: Haarkon / India Hobson & Magnus Edmondson

Hepworth kendi ‘ruhsal evi’ olarak tanımladığı St Ives’deki yaşam alanına ilk kez 1939 yılında patlayan savaş sonrasında kocası Ben Nicholson ile birlikte gelmiş. 1949’da ise Trewny Stüdyosu’na eşi olmadan geri dönerek 1975’teki ölümüne dek burada yaşayıp üretmiş. Sanatçının yaşadığı döneme sadık kalınarak korunan St Ives’deki ev Tate tarafından yönetiliyor. Sanatçının geniş ölçekli bronz heykellerinin yer aldığı ve kendi tasarımı olan bahçe orijinal haliyle bırakılmış. Bitirilmemiş işler ve sanatçıya ait aletlerle dolu bu stüdyo, aynı zamanda bir trajediye de sahne olmuş. Sanatçı burada kazara çıkan bir yangın sonucu 72 yaşında yaşamını yitirmiş.   

Pollock-Krasner Evi – East Hampton, ABD

Fotoğraf:  Pollock-Krasner Evi ve Kütüphanesi (c) Stony Brook Universitesi

Jackson Pollock, damlatma metoduyla yaptığı devrimsel nitelikteki resimlerini Hamptons’taki mütevazı evinde üreterek çağdaş sanatı dönüşüme uğratmıştır. Bunun en önemli kanıtları evin ahşap zemininde kendine açığa vurur. “Zeminde çok daha rahat çalışıyorum. Bu şekilde kendimi resme çok daha yakın, hatta onun bir parçası gibi hissediyorum. Resmin çevresinde yürüyebiliyor ve dört bir taraftan üzerinde çalışabiliyor ve gerçekten onun içine girebiliyorum” der sanatçı çalışma şeklinden bahsederken. Pollock’un 1956 yılındaki vefatından sonra ise karısı Lee Krasner sanatçının evine ve stüdyosuna yerleşerek yaşamının geri kalanını burada geçirmiş. Detaylı bilgi için burayı tıklayın. 

Frederic Leighton – Leighton House, Londra, Birleşik Krallık

Fotoğraf: Will Pryce (The Royal Borough of Kensington and Chelsea izniyle)

Leighton Evi, Kensington Caddesi üzerinde yer alan tipik bir Viktoryen malikane. Evin mütevazı dış cephesi iç mekanın çarpıcı görünümü ya da şaşaası hakkında insana hiçbir ipucu vermiyor. Burası Leighton’ın kendi eserlerinin yanı sıra çağdaşlarının çalışmalarına da yer verdiği çok özel bir sanat mabedi. Altın işlemeli kubbesi ve renkli mozaiklerle kaplı zeminiyle muhteşem Arap Giriş Holü, evin en sürprizli mekanı.   

Pierre-Auguste Renoir’ın Yazlık Evi, Essoyes, Fransa

(Centre Culturel du Coté des Renoir’ın izniyle) Fotoğraf:  Sylvain Bordier

İzlenimci ressam Pierre-Auguste Renoir’ın Fransa’nın Essoyes Bölgesi ‘ndeki evi 3 Haziran’dan itibaren gezilebilir. Renoir ve model eşi Aline Charigot’nun 1896 yılından sanatçının yaşamını yitirdiği 1919 yılına kadar yaz aylarını birlikte geçirdikleri ev 1 milyon Euro’luk büyük bir restorasyon geçirmiş. Sanatçının çoğunlukla çalışmayı tercih ettiği bahçe stüdyosunu da ziyaret etmek mümkün. 

Kaynak, The Spaces 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :