Pinokyo'nun da Artık Bir Müzesi Var!

Tuba Tellioğlu Şeren / 25 Kasım 2016
Güney Koreli mimar Moon Hoon, Seul yakınlarında hayali kahraman Pinokyo’ya adanmış bir müze tasarladı. Müzenin en çarpıcı yanı, metalle kaplanmış yapılardan birinin cephesinde bahçeyi sulayan burun formlu bir fıskiye bulunması.

Pino Familia müzesinin iç mekanlarında ve bahçesinde dev Pinokyo oyuncak heykellerine rastlanıyor. Dürüst olmadığında burnu uzayan çocuk kitapları karakteri Pinokyo meraklısı bir koleksiyoner için tasarlanan müze, metalle kaplı üç farklı binadan oluşuyor. Binalar, içinde küçük bir köprü ve minyatür tren setinin yer aldığı geniş çimenlik bir alanla çevreleniyor.  

 

İlk bina koleksiyonerin Pinokyo oyuncaklarına ayrılırken ikinci binada ise masalın diğer karakterleri sergileniyor. Üçüncü yapıda ise bir kafe, dükkan ve bir oditoryum yer alıyor. Her bir bina, Pinokyo hikayesinden yola çıkılarak ‘Wave and Whale’, ‘Whale Tale’ ve ‘The Nose Fountain’ olarak adlandırılmış.

“İlk bina mekan ve form olarak Pinokyo hikayesinde büyük bir fırtına ve balinanın ortaya çıktığı bölümü ifade etmeye çalışıyor” şeklinde açıklıyor Moon Hoon. 

“Whale Tale” adlı ikinci binanın kuyruk formlu bölümünde karakter oyuncakları koleksiyonu sergilenirken balinanın kafasını temsil eden geniş kısımda ise konser ve film gösterimi için kullanılan bir oditoryuma yer alıyor. “İkinci yapı tamamıyla figüratif, kocaman ve güçlü bir balinaya benziyor” diyor mimar. 

Balina görünümlü yapının hemen karşısındaki yine metal kaplı binanın kıvrımlı kenarlarından iki kulak benzeri form dışarı doğru çıkıyor. Binanın yan tarafında ise Pinokyo’nun ünlü burnuna gönderme yapan paslanmaz çelik bir boru göze çarpıyor. Nose Fountain adı verilen bu boru aynı zamanda önündeki bahçeyi sulayan bir fıskiye şeklinde tasarlanmış. İkinci katta yer alan balkon karşıdaki ormanlık araziye ve bahçedeki kafeye bakıyor. 

Bu haber Dezeen'den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :