Milano Kültürler Müzesi

Tuba Tellioğlu Şeren / 05 Nisan 2017
Salone del Mobile için Milano’yu ziyaret edenlere ilgi çekici bir mimari rota önerimiz var: Tortona Bölgesi’ndeki kullanım dışı, eski fabrikalardan atölyelere dönüştürülen iç mekanlarıyla David Chipperfield tasarımı Kültürler Müzesi.

David Chipperfield tarafından tasarlanan Milano’daki Kültürler Müzesi, (Museo delle Culture-MUDEC) Ekim 2015 yılında hizmete açıldı. O dönemde, binanın düşük kaliteli zemin kaplaması hakkındaki tartışmalar Chipperfield’in projeyle ilişiğini kesmesine neden olmuştu. Mimarın kendi websitesinde yayımlanan bildiride, bu eleştirilerin muhatabının yapının sanatsal danışmanlığını üstlenen firmasının değil; düzeltilebilecek bir hatayı görmezden geldiği için Milano Şehir Konseyi olduğu ifadelerine yer verilmişti. 

Zemin kaplaması iyi olmayabilir ancak eğer Salone del Mobile 2017 için Milano’yu ziyaret ediyorsanız Tortona’daki bu ilginç müzeye mutlaka şans tanımalısınız. MUDEC şehrin en canlı bölgelerinden biri olan Tortona’da bir arkeolojik iyileştirme operasyonu olarak hayata geçirildi.

Kültürler Müzesi projesi, 1990 yılında Milano Belediyesi’nin Ansaldo’daki eski endüstriyel bölgeyi kültürel aktivitelerin gerçekleşebileceği yaratıcı bir alana dönüştürmeye karar vermesiyle başlatıldı. Endüstriyel arkeolojinin gerçek birer anıtı olan kullanım dışı eski fabrikalar çalışma odalarına, atölyelere ve yaratıcı alanlara dönüştürüldü.

MUDEC’in merkezinde yer alan holün organik yapısı, ‘çiçek’ şeklini andıran bir iç avlu meydana getirmiş. Etrafı çevrili bu merkezi alan, farklı kültür ve toplulukların bir araya gelebileceği bir buluşma noktası olarak tasarlanmış. 

17 bin metrekarelik müzenin giriş katında bir bistro, tasarım mağazası, bilet ofisi ve restorasyon atölyesi yer alıyor. Zemin kattaki müzenin ana sergi salonunda ise kalıcı koleksiyon sergileniyor. İkinci katta performans sanatlarının sahne alabileceği ya da görsel sanatların sergilenebileceği bir restoran bulunuyor.    

mudec.it


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :