Ruhr’un Endüstriyel Müzeleri

Tan Morgül / 04 Şubat 2016
Tan Morgül geçtiğimiz yıl içinden bir trienal geçen Almanya’nın kuzeyindeki eski maden bölgesi Ruhr’a yaptığı kültür ve sanat dolu yolculuğunu kaleme aldı.

Geçen yıl, içinden ‘triennale’ geçen, kültür ve sanatla dolu bir Ruhr gezisi yaşamıştık. İki açından mühim bir deneyimdi. Birincisi, hayatım boyunca söylemekte zorlandığım (R özürü vesilesiyle) bu bölgeye gidiyor olmanın şaşkınlığı, diğeri de neredeyse tüm kültürel etkinlikleri Almanya’nın eski maden bölgelerinde tetkik etmemiz...

Bu eski maden bölgesine yaptığımız gezi; endüstri tarihi, ekoloji, eğlence, dinlenme ve kültürün iç içe geçtiği eşsiz bir deneyim yaşattı bize. En önemlisi ise bölgeyi gezerken “Musibetten nasihat çıkarma” projesi olarak buradaki eski endüstriyel alanların nasıl görkemli birer kültür ve rekreasyon alanına dönüştürüldüğüne tanık olmamızdı. 

Kuzey Duisburg’taki eski demir-çelik fabrikasından dönüştürülen Landschaft Park; Essen’in kuzeyinde yer alan mazinin endüstriyel bölgesi Welterbe Zollverein içindeki Ruhr Müzesi, Dortmund’daki eski kömür madeni,  şimdilerde ‘kültürün endüstriyel katedrali’ olarak anılan mazinin demir-çelik fabrikası Bochum’daki Jahrhunderdthalle ve son olarak da 1960’larda güncel sanat müzesi olarak kurulan ve 1983’te Danimarkalı mimarlar Bo ve Wohlert tarafından yenilenerek İskandinav demokrasisine uygun bir yapıya dönüştürülen Kunstmuseum.

Mimari rotamızın en etkileyici duraklarını birlikte keşfe çıkalım…   


fotoğraflar: Tan Morgül


Bölgenin Öne Çıkan Müzeleri
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :