Odunpazarı Modern Sanat Müzesi’den İlk Kareler

Tuba Tellioğlu Şeren / 19 Nisan 2017
Kengo Kuma & Associates, inşaatı halen süren Eskişehir’deki Odunpazarı Modern Sanat Müzesi’nin tasarımını paylaştı.

Geleneksel ahşap Osmanlı evlerinin ölçek ve malzemesinden ilham alınan müze, içinde bulunduğu sokak silüetine entegre olarak şehrin yeni kültür merkezine dönüşmeyi hedefliyor. Yeni müze, kıvrımlı dar sokakların ve üst katları konsol üzerinde yükselen tarihi Osmanlı evlerinin bulunduğu Odunpazarı mahallesinde yer alıyor. Bu mimari dilin müzenin tasarımına da adapte edildiği görülüyor. 

“Kentsel ölçekte bir mimari yaratmak için küçük kutuların üst üste yığıldığı bir tasarım stratejisi kurguladık. Üst üste yığılmış farklı ölçülerdeki kutular, etraftaki evlerin ölçeğini yansıtıyor ve strüktürün merkezine doğru yükselerek adeta bölgenin yeni kültür merkezi olduğunu herkese ilan ediyor” şeklinde açıklıyor mimarlar. 

Bina içindeki farklı hacimlere sahip galeri mekânları sergileme için esnek olanaklar sunuyor. Zemin katta yer alan kutu şeklindeki büyük sergi alanları geniş ölçekli sanat enstalasyonlarına ayrılmış. Üst katta bulunan küçük ölçekli mekanlarda ise özel sergiler düzenleniyor. Ahşap bloklardan oluşan merkezdeki atrium, tüm katları birbirine bağlayarak çatı penceresinden içeri süzülen gün ışığının tüm binaya yayılmasını sağlıyor. 

Fotoğraflar, Kengo Kuma & Associates izniyle

Şu anda inşaatı süren müze projesinin açılış tarihi henüz açıklanmış değil.   

Kaynak, Archdaily


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :