Mimar Evleri 2 / Massimiliano ve Doriana Fuksas

Tuba Tellioğlu Şeren / 23 Mayıs 2017
İtalyan mimarlar Massimiliano ve Doriana Fuksas'ın Paris’teki evleri, şehrin en ünlü tarihi meydanlarından; Place des Vosges’da yer alıyor. Orijinal Jean Prouvé tasarımlarıyla dekore edilen minimalist yaşam alanı aynı zamanda, Molteni’nin de deyişiyle “Fontana’dan Paladino’ya” kadar uzanan geniş bir sanat eseri koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Paris’in en eski ve en güzel meydanlarından biri olan Palace des Vosges’da yer alan evde her ne kadar yalın ve minimal bir tasarım anlayışı hakim olsa da, yaşam alanı dekoratif ve gösterişli detaylarla zenginleştirilip rafine bir görünüme kavuşturulmuş. Bu ince, zarif ve klasik detaylar, açıkta bırakılan eski tavan kirişlerinde ve oturma bölümünü ısıtan taş şöminede ön plana çıkıyor. Mimarlar, mobilya kullanımını minimuma indirmeye çalışarak evin genelinde Jean Prouvé’nin Vitra Standart sandalyesi, Knoll Bertoia Diamond sandalyeleri, Serge Mouille duvar aydınlatmaları ve Vitra Trapeze masa gibi en iyi kalitede ürünlere yer vermişler.

İtalyan mimarlar Massimiliano ve Doriana Fuksas’ın Paris’teki minimal tarzda tasarlanmış mütevazı evlerinde, az da olsa Parizyen şıklığın izlerine rastlamak mümkün. Mimar çiftin rafine tarzı zengin detaylarda kendini ortaya koyuyor. 

Fotoğraflar: Aki Furudate


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :