Dünyanın En İlgi Çeken 10 Tasarım ve Mimarlık Müzesi

Tuba Tellioğlu Şeren / 18 Mayıs 2016
İlham verici seyahatler için Milano, Londra ve Berlin’den Kanada’ya, sizin için derlediğimiz dünya çapındaki bu önemli tasarım ve mimarlık müzelerini gezi ajandanıza not edin.

Vitra Design Museum, Weil am Rhein

1989 yılında kurulan Vitra Design Museum, daha çok mobilya ve iç mekan tasarımı sergilerine odaklanmasına rağmen diğer disiplinlerden bazı çalışmaların yer aldığı sergilere de ev sahipliği yapıyor. Yılda iki geçici serginin gerçekleştirildiği, ilginç mimarisiyle dikkat çeken ana müze binasının tasarımı ünlü mimar Frank Gehry’ye ait.

vitra design museum

vitra campusVitra Design Museum’un kalıcı koleksiyonuna ev sahipliği yapan yeni Schaudepot binası ise İsviçreli mimarlık ofisi Herzog & de Meuron tarafından tasarlandı. Vitra Design Museum’un koleksiyonuna ait 100 ikon tasarıma online olarak buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Bauhaus - Archiv, Berlin

bauhaus archivBauhaus’un tarihini ve mimarideki etkilerini araştırmak üzere kurulan Bauhaus - Archiv, ekolü tüm yönleriyle ele alan dünyadaki en etkili koleksiyona sahip.     

 

Triennale Design Museum, Milano

triennale-milanoMilano’nun ilk tasarım müzesi Triennale Design Museum, yemyeşil bir park ile çevrili Palace of Art’ın içinde yer alıyor. Müze, şehir planlaması da dahil olmak üzere çağdaş İtalyan sanatını ve mimarisini yansıtan güncel sergilere ev sahipliği yapıyor.   

 

Design Museum, Londra

new design museum-london Dünyanın en önemli mimarlık ve tasarım müzelerinden biri olan Londra’daki Design Museum, 24 Kasım 2016’dan itibaren, daha önceleri Commonwealth Institute olarak kullanılan binada hizmet vermeye başlayacak. Royal College of Art, V&A, Science Museum, Natural History Museum ve Serpentine Gallery gibi önemli kültür kurumlarının yer aldığı Kensington bölgesine taşınan müze, bu yeni yapıyla sergi alanı üç katına çıkarıyor. 2.derece tarihi eser olarak gösterilen ve uzun zamandır boş duran Commonwealth Institute binası John Pawson ve ekibi tarafından renove edilerek çağdaş bir tasarım müzesine dönüştürülecek.

 

Alvar Aalto Museo, Helsinki

aalto museoAlvar Aalto Museo

studio aaltoStudio Aalto

Alvar Aalto Müzesi, Jyväskylä ve Helsinki olmak üzere iki şehirde birden hizmet veriyor. Mimarlık ve tasarım üzerine odaklanan Jyväskylä’deki müze, Aalto’nun hem yerel, hem de uluslararası bilgi merkezi konumunda. Alvar Aalto Akademisi ve Alvar Aalto Müzesi Mimarlık Mirası Departmanı ise Helsinki’deki Aalto Studio Binası’nda yer alıyor.    

 

Het Nieuwe Instituut, Rotterdam

hetneueHet Nieuwe Instituut, 1 Ocak 2013’te Hollanda’nın en önemli 3 kültür kurumunun; Netherlands Architecture Institude, Premsela Netherlands Institude for Design and Fashion ve bir e-kültür bilgi enstitüsü olan Virtueel Platform’un aynı çatı altında bir araya gelmesiyle kurulmuş. Teknolojik, ekonomi, kültürel ve toplumsal değişimlerin radikal bir biçimde yaşandığı çağımızda Het Nieuwe Instituut, tasarım alanını kapsayan konuları tartışmaya açmayı amaçlıyor. Enstitünün etkinlikleri tasarım ve inovasyon prensipleri üzerinde temelleniyor.   

 

Deutsches Architekturmuseum, Frankfurt 

DAM

DAMFritz Geldmacher tarafından 1912 yılında Neoklasik tarzda inşa edilen villanın renove edilerek bir mimarlık müzesine dönüştürülmesine 1979 yılında karar verilmiş.  Mimar Oswald Mathias Ungers tarafından “bina içinde bina” mantığında yeniden ele alınan yapının renovasyonu ise 1984 yılında tamamlanmış. DAM kendini işlevsel bir müze olarak tanımlamak yerine strüktürü okuyabilenler için ‘anlam yüklü’ bir yapı olarak ortaya koyuyor. Bu aynı zamanda Ungers’in dönüşümsel morfoloji teorisinin de bir yansıması. Müze, her yıl yurtdışından sadece sergileri izlemeye değil, binanın kendisini görmeye gelen birçok ziyaretçinin akınına uğruyor.

 

Cité de l'Architecture et du Patrimoine, Paris

Cite de l'Architecture et du Patrimoine13 yıl süren polemiklerin ardından, 2007 yılının Eylül ayında kapılarını açan dünyanın en büyük mimarlık müzesi "Cite de l'architecture et du patrimoine" (Mimarlık ve Mimarlık Mirası Müzesi); Paris'in gururlarından biri. Şehrin tarihi dokusunu yansıtan Chaillot sarayının bir kanadını kaplayan 23 bin metrekarelik alana yayılan müzede mimarlık merkezi, kütüphane ve arşivler bulunuyor. 1878 yılında Gabriel Davioud tarafından inşa edilen müze, 1937'de Jacques Carlu tarafından bir yenilenme geçirmiş ve son olarak Jean-François Bodin'in renovasyon çalışmasıyla 2007 yılında bugünkü halini kazanmış.

 

Designmuseum Danmark, Kopenhag

designmuseumdanmark

designmuseum2Designmuseum Danmark endüstriyel tasarım ve uygulamalı sanatlar alanında Danimarka’nın ve hatta tüm İskandinavyanın en büyük tasarım müzelerinden biri. Müzenin koleksiyonları, arşivi ve kütüphanesi; araştırma ve tasarım tarihi çalışmaları için en kapsamlı bilgi kaynağı olarak gösteriliyor.

 

The Canadian Centre for Architecture, Kanada

CCA

CCA buildingThe Canadian Centre for Architecture (CCA) 1979 yılında mimarinin toplumdaki rolü hakkında farkındalık oluşturmak, alandaki akademik çalışmaları desteklemek ve tasarım pratiğindeki inovasyonu canlandırmak amacıyla kurulmuş. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :