Zaha Hadid Architects'in Bilinmeyen Projeleri

Amber Eroyan / 16 Haziran 2017
Zaha Hadid Architects (ZHA), daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve gerçekleşmemiş projelerinden oluşan bir seçkiyi ‘ZHA unbuilt’ sergisinde bir araya getiriyor. Londra Mimarlık Festivali kapsamında düzenlenen sergi, 18 Ağustos'a kadar Zaha Hadid Design Gallery'de gösterimde olacak.

Zaha Hadid Design Gallery, Londra Mimarlık Festivali (London Festival of Architecture) kapsamında, Zaha Hadid Architects'in (ZHA) gerçekleşmemiş tasarımlarından oluşan bir seçkiye ev sahipliği yapıyor. Daha önce yayınlanmamış kule renderlarından karmaşık stadyum projelerine farklı ölçek ve tipolojilerde örnekler sunan ‘ZHA unbuilt’ adlı sergi, ofisin deneyimleme ve evrim odaklı tasarım araştırmalarını gözler önüne seriyor. 

ZHA Unbuilt© designboom

ZHA UnbuiltDance & Music Center, Hague / © ZHA

ZHA UnbuiltMuseum of 20th Century Art, Berlin / © ZHA

ZHA Unbuilt425 Park Avenue, New York / © ZHA

Adeta bir zaman çizelgesi niteliğindeki sergi enstalasyonu, ofisin parametrik tasarım gündemi ve farklı ölçeklerde projelere adaptasyon konusunda nasıl bir ilerleme kaydettiğini izleme imkanı sunuyor. Zaha Hadid Architects'in kolektif ve kapsamlı yaklaşımı; sezgiselliği, mekânsal duyarlılığı, malzemeyi ve daha pek çok parametreyi, mimari üslubun çekirdek sürücüleri olarak görür. Ofisin bilinmeyen tasarımlarını izleyiciyle buluşturan ‘ZHA unbuilt’ sergisinin de bu bağlamda Zaha Hadid Architects'in içyüzünü gösteren nadir bir seçki olduğu söylenebilir.

ZHA Unbuilt

ZHA Unbuilt© designboom

Sergide, masterplanlar dahil ZHA protfolyosunun tamamına yer verilmiş. Bununla birlikte, ofisin tasarım sürecini ve bitmek bilmeyen deney aşkını en iyi anlatan bölüm, kule ve mega atrium projelerine ait zaman çizelgesi. ZHA'nın 'parametrisizm'i yeniden keşfi, yüksek yapılarda ve dolayısıyla ana galeri boşluklarında yeni tipolojilere yol açtı. Çok yönlü, esnek ve benzersiz kuleler yaratmak üzere son derece gelişmiş araçlardan faydalanan ZHA projeleri, kentsel bağlamdan büyük ölçüde farklılaşıyor. 

ZHA Unbuilt

ZHA Unbuilt

ZHA Unbuilt

ZHA Unbuilt© designboom

1-30 Haziran 2017 tarihleri arasında düzenlenen Londra Mimarlık Festivali kapsamında ziyarete açılan ‘ZHA unbuilt’ sergisi, festivalin ardından 18 Ağustos'a kadar görülebilecek. Serginin yer aldığı Zaha Hadid Design Gallery, Pazartesi'den Cuma'ya 13:00 - 18:00 saatleri arasında ziyarete açık.


Kaynak, designboom
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :