Zaha Hadid Architects'ten Ahşap Strüktürlü Stadyum

Tuba Tellioğlu Şeren / 08 Kasım 2016
7 aylık bir uluslararası yarışma sonrasında Forest Green Rovers, Birleşik Krallık’ın Stroud şehrinde inşa edilecek yeni futbol stadyumunu Zaha Hadid Architects’in tasarlayacağını duyurdu.

Geçtiğimiz Mart ayında duyurulan yarışmaya İsveç, Almanya, Fransa, İngiltere ve Amerika dahil olmak üzere birçok ülkeden dünya çapındaki 50 mimarlık ofisi proje önerisinde bulundu.  

Mayıs ayında ise kulüp, finale kalan 9 katılımcıyı açıkladı ve tasarım konseptleri üzerinde yeniden çalışabilmeleri için mimarlık ofislerine iki aylık süre tanıdı. Ağustos ayında projeler yeniden incelenerek iki projeye indirgendi ve yarışmacılardan projelerin maket tasarımlarının tamamlanması istendi.

Yarışma nihayet sonlandı ve kulüp yetkilileri, stadyum projesi için Zaha Hadid Architects ile çalışacaklarını bildirdi. Forest Green Rovers Başkanı Dale Vince “Zaha Hadid Architects, dünyanın birçok yerinde çeşitli stadyum tasarımlarına imza atmış bir mimarlık ofisi. Şimdiyse bizim için farklı özelliklere sahip bir stadyum tasarlayacak. Bu stadyumu diğerlerinden farklı kılan en çarpıcı özellik, yapının tamamıyla ahşaptan olması, bu dünyada bir ilk” şeklinde açıkladı. 

“Ahşap kullanımı sadece doğal görünümü nedeniyle değil, aynı zamanda karbon emisyonu düşük olduğu tercih edildi. Bu projeyle dünyadaki en düşük karbon emisyonuna sahip stadyumuna sahip olacağız” diyor Vince.

ZHA’den Jim Heverin ise “Ahşap hem estetik, hem dayanıklı hem de dönüştürülebilir bir yapı malzemesi. Tribünlerdeki oturma bölümlerinin ve zeminin de ahşap olmasını sağladık. Birçok stadyumda bu bölümler için çoğunlukla çelik ya da beton kullanılıyor.” diyerek sert gölgeleri engellemek ve yapının hacimsel etkisini arttırmak amacıyla da stadyumun çatısının transparan bir zarla kaplanacağını sözlerine ekledi.     


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Bulent Sisman 8 yıl önce Betonun soguklugu iticiligine karsin nihayet tabi dogal sicak sevimli agaca donusu hayal edip projelendiren mimar Zaha Hadide cok tesekkurler. Ancak vandal holiganlardan yangin guvenligi nasil olacak ?
  • Bülent Şişman 8 yıl önce Betonun soguklugu iticiligine karsin nihayet tabi, dogal, sicak sevimli agaca donusu hayal edip projelendiren mimar Zaha Hadid'e cok tesekkurler. Ancak vandal holiganlardan yangin guvenligi nasil olacak ?
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :