Moskova’daki Sberbank Teknopark’ını Zaha Hadid Architects İnşa Edecek

Tuba Tellioğlu Şeren / 06 Mayıs 2016
Zaha Hadid Architects, Moskova’daki Skolkovo İnovasyon Merkezi’nin içinde yer alacak Sberbank Teknopark’ının tasarımını üstlenmeye hak kazandı.

Rusya’nın Silikon Vadisi olarak görülen Skolkovo, ülkenin hızlı gelişen IT, biomedikal, nükleer, enerji ve uzay çalışmalarının gerçekleştirileceği laboratuvar ve kampüslere ev sahipliği yapacak. 1841’de kurulan Sberbank, Rusya’nın bankacılık ve ekonomi sektörünün öncü şirketlerinden . 131 bin metrekarelik Sberbank Teknoparkı, firmanın enformasyon teknolojisi ve pazarlama departmanlarında çalışan 10 bin ila 12 bin kişinin ikame edeceği ve IT inovasyonlarının gerçekleştirileceği bir merkeze dönüşecek.  

Sberbank Moscow

Bankanın teknoloji ve pazarlama departmanlarındaki çok yönlü çalışma süreçlerini ve düzenini analiz eden Zaha Hadid Architects, teknopoarkın tasarımını bu çalışmadan elde ettiği veriler doğrultusunda oluşturmuş. Merkezin tasarımı, prototiplerin geliştirilmesine, inovasyonların doğru bir biçimde yönetilmesine ve yüksek kalitede, yaratıcı çözüm ve aplikasyonların üretilmesine imkan sağlayacak biçimde kurgulanmış.

Sberbank Moscow2

Zaha Hadid Architects’in proje direktörü Christos Passas, “Yaratıcılık ve işbirliği Sberbank operasyonlarında çok önemli bir yere sahip. Bu nedenle teknoparkın tasarımı, birbiriyle bağlantı kuran, multifonksiyonel mekanlar üzerine kurgulandı. Tasarım, özellikle bankanın gelişmiş iletişim ve etkileşim gereksinimlerini karşılayacak biçimde oluşturuldu.” diyor ve ekliyor: “Zaha Hadid’in bu projeyle yoğun bir biçimde ilgilenmesinin asıl nedeni, yaratıcılığa ve icat yapmanın gücüne duyduğu inançtan kaynaklanıyor. Bu projeyle birlikte bir kez daha mimarinin yaratıcılığı nasıl çoğaltığına ve aynı zamanda mekanın kendisinin hareketliliği, devamlılığı ve tutarlılığı nasıl arttırabildiğine şahit olacağız.”

Sberbank’ın Başkanı German Gref, “Önümüzdeki 18 ay içinde inşaata başlanması ve daha sonraki 2 yıl içerisinde de kompleksin yapımını tamamlanması düşünülüyor,” diyor. 

Teknoparkın tasarımı için yarışan diğer mimarlık firmaları ise Speech (Rusya), Foster + Partners (İngiltere), Eric Owen Moss Architects (USA) ve Fuksas’dı (İtalya).
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :