Zaha Hadid Tasarımı Antwerp Liman İşletmeleri Merkez Binası Kullanıma Açıldı

Tuba Tellioğlu Şeren / 28 Eylül 2016
İsviçreli-Fransız fotoğraf sanatçısı Hélène Binet geçtiğimiz hafta açılışı yapılan Zaha Hadid Architects tasarımı Antwerp Liman İşletmeleri Merkez Binası’nı fotoğrafladı. Çatısına devasa bir cam hacmin yerleştirildiği yapı, mimarlık ofisinin bu yıl içinde tamamlamayı planladığı 30 projesinden biriydi.

Zaha Hadid Architects, Antwerp rıhtımında daha önceleri itfaiye merkezi olarak görev yapan yapıyı, Liman İşletmeleri binasına dönüştürerek tepesine camdan bir yapı ekledi. 

Yapının bir uçtan kırılmalar oluşturacak şekilde, diğer uçtan ise düz bir yüzeye sahip görünmesini sağlamak için hacim açılı üçgen yüzeylerle kaplanmış. Bir tekne pruvası (ön bölüm) gibi tarihi binanın üzerinden yukarı doğru yükselen yapı, açılı bir beton ayakla desteklenmiş. 

Liman İşletmeleri Merkez Binası, daha önceleri Belçika’nın çeşitli bölgelerinde birbirinden ayrı olarak çalışan 500 liman işletmesi çalışanını açık plan bir ofiste bir araya getirmek amacıyla tasarlanmış.   

Yılın ilk aylarında hayatını kaybeden Hadid, projenin planlarını 2009 yılında açıklamıştı. 

Antwerp Liman İşletmeleri Merkez Binası, ünlü mimarın ölmeden önce gerçekleştirmeyi düşündüğü, elindeki 30 projenin en önemlilerinden biriydi. Pekin’deki yeni havaalanı terminali ve Katar’daki 2022 FIFA Dünya Kupası için gerçekleştirilecek stadyum da önemli projeler arasında yer alıyordu. 

Binet uzun yıllardır Zaha Hadid Architects, Peter Zumthor, Daniel Libeskind ve Caruso St John gibi ünlü mimar ve mimarlık ofislerinin çalışmalarını fotoğraflıyor. Fotoğrafçı, Zaha Hadid'le çalışmaya ilk kez 1990 yılında Vitra İtfaiye Merkezi’ni fotoğraflayarak başlamış. 

Bu haber Dezeen'den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :