Sınırsız, Yönergesiz Yaratıcı Oyun Kiti: Toyi

mimarizm.com / 07 Kasım 2018
Çocukların etraflarındaki her şeyi eşsiz oyuncaklara dönüştürmelerini sağlayan yaratıcı oyun kiti Toyi sayesinde bir su şişesi altı kollu bir robota, eski kutular tren vagonlarına veya bir kozalak sevimli bir yaratığa dönüşebiliyor.

Günümüz koşullarında yaratıcılıkları körelen çocuklara yepyeni bir oyun deneyimi sunan Toyi, 5 Kasım - 2 Aralık 2018 tarihleri arasında Kickstarter'da satışa sunuluyor. Kickstarter üzerinden gerçekleştirilen kitlesel fon toplama kampanyası süresince alınan her bir Toyi kiti karşılığında, dünyanın farklı bölgelerindeki sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan operasyonel işbirlikleri ile bir adet Toyi kiti de dezavantajlı çocuklara ulaştırılacak.

Her şeyi oyuncağa, her yeri oyun alanına çevirmek mümkün

Toyi, İstanbul merkezli bir sosyal girişim. Elif Atmaca ve Ögeday Uçurum tarafından 2017 yılında kurulan Toyi, etkisini artırmak için 2018 yılında yine İstanbul merkezli disiplinlerötesi bir inovasyon platformu olan ATÖLYE ile ortaklık yaptı.

Toyi

Kalıp enjeksiyon teknolojisi ve sıfır atık politikası ile üretilen Toyi kitlerinde ortaya çıkan atıklar geri dönüştürerek tekrar üretimde kullanılıyor.

Çocukların hayal güçlerini tetikleyecek bir araç ortaya çıkarmak isteyen Toyi’nin tasarımcısı Elif Atmaca, bu ihtiyacı şöyle ifade ediyor: “Özellikle dezavantajlı çocukların olduğu bölgelerde onlara istedikleri oyuncağı ulaştıramıyoruz. O zaman çocukların etraflarındaki her şeyi oyuncağa çevirmelerini sağlayacak bir şey yapalım dedik.”

Bu fikirden yola çıkarak hayata geçirilen Toyi; şehir yaşamı, okul başarısı baskısı, ebeveyn yönlendirmeleri ve oyuncak sektörünün kısıtları yüzünden yaratıcılıklarını kullanamayan çocukların bu yaklaşımdan ve üründen faydalanabileceğini fark ederek geliştirildi. Toyi bugün cinsiyet, dil, coğrafi konum ve sosyoekonomik düzey fark etmeksizin her çocuğun oyuncağı olmayı hedefliyor.

Çocukların etraflarındaki nesneleri oyuncağa dönüştürmelerini sağlayan yaratıcı oyun kiti Toyi ile dünya çocukların oyun alanı...

ToyiToyi kiti 7 farklı parçadan oluşuyor: Çubuk, Eklem, 2 Farklı Boyutta Esnek Halka, Ayak, Göz, El ve Teker.

Toyi ile her çocuk bir oyuncak tasarımcısı

Teker, ayak, göz, eklem, çubuk, esnek halka ve eklem parçalarından oluşan kit ile 6 yaş ve üstü çocuklar, etraflarında bulunan her türlü nesneyi istedikleri oyuncaklara dönüştürüyor. Bu sayede bir su şişesi rokete, eski bir kutu trene veya bir kozalak sevimli bir yaratığa dönüşebiliyor.

Toyi ile çocuklar ister kendi başlarına ister arkadaşlarıyla birlikte kendi oyuncaklarını tasarlıyor, etraflarındaki nesneleri diledikleri oyuncaklara çevirip yaratıcılıklarını geliştirebiliyor ve hayallerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu sayede hem fiziksel ve sosyal çevreleriyle hem de kendi iç dünyalarıyla etkileşime giren gerçek kâşiflere dönüşüyorlar.

Açık uçlu oyun deneyimiyle çocuklara ve oyuna daha çok yer

Oyun ve oyuncak sektörünü, yaratıcılıkları çocuklara göre daha sınırlı olan yetişkinler yaratıyor. Oyunun kurallarını yetişkinler koyuyor; çocuklara nasıl oynamaları veya nasıl oyuncaklar yapmaları gerektiğini onlar söylüyor. Birleştirilecek yapı taşlarından oluşan oyuncaklarda bile son ürün çocuklara baştan gösteriliyor. Toyi ise önceliği çocuğun ihtiyaçlarına vererek, serbest oyunu destekliyor.

Toyi oyuncak kitinin içinde yönerge ve kurallar yok. Tüm süreç çocukların hayal gücüne bırakılıyor. Açık uçlu oyun deneyimi sağlayan Toyi ile çocuklar yaratıcılıklarını kullanarak sonsuz sayıda oyuncak yapabiliyor. Oyunun yönetimini çocuklara bırakan Toyi, kendi uydurdukları oyunlardan da hayat boyu işlerine yarayacak beceriler kazanabileceklerini ebeveynlere, eğitimcilere ve tüm yetişkinlere hatırlatıyor.

Toyi

21. yüzyıl becerileri oyunla gelişiyor

Çocukların büyürken yaratıcılıklarını kaybetmemelerini sağlamak için tasarlanan Toyi, onların bu yüzyılda ihtiyaç duyduğu birçok beceriyi de geliştirmelerine imkân veriyor. Çocuklar Toyi ile etraflarındaki nesneleri yeniden tasarlarken ileri dönüşüm yaparak ‘tüketmeden üretme’ içgüdüsünü erken yaşta kazanıyor.

Toyi, sunduğu özel oyun deneyimiyle, çocukların problem çözme, eleştirel ve yenilikçi düşünme, iletişim, uyum sağlama, birlikte çalışma, inisiyatif alma gibi 21. yüzyıl becerilerini geliştirirken, daha üretken, yaratıcı, özgüvenli, doğaya saygılı ve hayat boyu öğrenen bireyler olmalarına yardımcı oluyor.

Toyi

2 Aralık'a kadar Kickstarter’da!

Toyi kitleri 5 Kasım - 2 Aralık 2018 tarihleri arasında Kickstarter üzerinde satışta olacak. 25 dolarlık oyun kitlerinden başlayan ürünlere sadece kampanya süresince ulaşılabilecek. Toyi, bu kampanyada 25.000 dolar toplayarak toplu üretime geçmeyi ve oyuncak sektöründe, çocukların yönlendirdiği, serbest oyunu destekleyen bir alternatif yaratmayı hedefliyor.

Dünyanın farklı bölgelerinde çalışan sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan operasyonel işbirlikleriyle kampanya süresince alınan her Toyi kiti karşılığında bir Toyi kiti de dezavantajlı çocuklara ulaştırılacak. Dünyada farklı bölgelerde 1000 çocuğa kit ulaştırmayı hedefleyen Toyi, tüm çocuklar için ulaşılabilir olmayı amaçlıyor. 

*

Girişimciler hakkında:

Elif Atmaca
Endüstri Ürünleri Tasarımı okurken katıldığı projeler ve stajlar sayesinde otobüsten beyaz eşyaya pek çok farklı ürünün tasarım ve üretim süreçlerinde yer aldı. Üniversitede verdiği gönüllü sanat eğitimleri sayesinde çocuklarla birlikte çalıştı ve burada deneyimledikleri ile çocukların yaratıcı dünyasını daha yakından gözlemlemledi. İki sene boyunca ürün tasarımcısı olarak çalıştıktan sonra çocukların hayal güçlerine olan tutkusu sonucunda Toyi’yi tasarladı ve bir sosyal girişim olarak hayata geçirdi.

Ögeday Uçurum
Çin Dili ve Edebiyatı okurken başlayan girişimcilik denemeleriyle birçok yerel ölçekli girişimin iş geliştirme ve satış alanlarında çalıştı. Sivil toplum kuruluşlarında çocuklarla ilgili projelerde gönüllülük yaparak çocuklarla bağını hiç koparmadı. Mezun olurken Toyi ile yolu kesişti, iş geliştirme ve strateji konularını yürütmek üzere kurucu ortaklardan biri oldu.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :