"Oyun Alanlarının Kentin Parçası Olduğunu Hatırlattık"

mimarizm.com / 09 Haziran 2014


Yeni neslin algı düzeyine ve ihtiyaçlarına uygun oyun birimleri geliştiren Arman Tasarım'ın kurucusu Murat Armağan, deneyim merkezleri şeklinde planladıkları oyun alanlarının kent mimarisinin de bir parçası olduğunu hatırlatmak istediklerini vurguluyor.


Çocuk gelişim uzmanları tarafından iletişim çağında multimedya araçlarıyla iç içe büyüyen çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi için önemli bir fırsat olarak görülen çocuk oyun alanlarının kent yaşamındaki değeri giderek artıyor. Ürün tasarımı, proje yönetimi ve ürün geliştirme konularında tasarım ve danışmanlık hizmeti veren Arman Tasarım; çocukların kendilerini özgürce ifade ettikleri oyun alanlarının, daha çok deneyim yaşatan, eğlendiren, aynı zamanda sağlıklı ve etkileşimli oyun tasarımları ile kurgulanan bir yapıda olması gerektiği bilinciyle Türkiye'nin önde gelen oyun parkı firmaları için yeni nesil oyun birimleri tasarlıyor.

Arman Tasarım kurucusu, endüstri ürünleri tasarımcı Murat Armağan'ın çocuk oyun alanları ile tespitleri şöyle:
"Genellikle çocukların oyun alanlarında görsel şirin bir dünya kurgulanmaya çalışılıyor, yetişkinlerin perspektifinden. Oyun tipleri klasikleşmiş, birbirinin türevi. Gelişim çağındaki çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi ve doğru görsellikle beslenmesi çok önemli. Biz mevcut ürünlerin bir adım sonrasını aradık. Gerçekten yetişkin perspektifi ortaya koymaya çalıştık ve alanları deneyim merkezleri niteliğinde planladık. Bunu yaparken bu mekanların kent mimarisinin de bir parçası olduğunu hatırlatmak istedik.

Çocukların dünyasına baktığımızda ise salıncak ve kaydıraktan oluşan bir oyun alanı yeterince eğlenceli değil. Sanal dünyanın çeşitli ve renkli oyunlarını tercih ediyorlar, sosyallikten uzaklaşıyorlar, hızlı tüketim çılgınlığı onları da negatif etkiliyor. Biz de bunları göz önüne alarak tasarım kriterlerini yeniden oluşturduk. Çocuğun parktaki hareketlerini, güvenliğini, ünitelerde geçirdiği vakti, kullanım sayılarını sorguladık. Sosyalleşmenin önem kazandığı 5-12 yaş aralığında beraber oyun oynamayı, yardımlaşmayı ve oyununu paylaşmasını hedefledik."Space, Doapark


Time Machine, Doapark


Arman Tasarım'ın yenilikçi tasarım yaklaşımını yansıtan Ufo Shake ve Moleculer Playground oyun birimleri Doapark tarafından üretiliyor. Flow Slide ve Su Parkları'nı ise dünyanın en büyükleri arasında gösterilen Polin üretiyor.


Moleculer Playground ile esnek oyun alanları

Moleküllerin oluşturduğu madde kurgusunu çocuk oyun alanlarında yeniden canlandıran Moleculer Playground, temelde molekülü temsil eden geometrik birimlerin birbirlerine eklenmesiyle oluşuyor. Birimler, 15 derecelik eklemelerle sınırlandırılmış olmasına rağmen oldukça esnek bir oyun alanı kurgusu yaratma olanağı sunuyor.


Moleculer Playground ile her park alanı kendi geometri ve deneyim kompozisyonunu oluşturma şansına sahip olurken, kurgusunun değiştirilmesi ve farklı oyun birimlerinin eklenmesi ile çocuklar için yeni bir deneyim fırsatı meydana getirilmiş oluyor. Moleculer Playground, kurulduktan sonra zaman içinde kurgusunun değiştirilebilmesi ve farklı oyun birimleri eklenerek genişletilebilmesi konusunda da esneklik sunuyor.
 

Ufo Shake ile sallan, öğren ve eğlenceyi paylaş

Oyun parklarının çocuklar için daha sağlıklı ve eğlenceli alanlara dönüştürülmesi amacıyla geliştirilen diğer bir tasarım da Ufo Shake. Her yöne esneyebilen bir yay üzerinde çocukların oturabileceği 360 derece dönen ‘Ufo' görünümlü platformdan oluşan Ufo Shake, çocukların birlikte eğlenmeleri için titizlikle çalışılmış neşeli bir ürün. Ufo Shake'te eğlence, çocuk sayısı ile doğru orantılı… Çocuk sayısı ne kadar artarsa eğlence o kadar fazla oluyor. Ufo Shake'e binen çocuklar, Ufo'nun dengesini değiştirerek her yöne sallanmasını sağlıyorlar. Arman Tasarım'ın beraber eğlenmenin önemine odaklı bu ürünü ile parkta yeni arkadaşlar edinmek artık çok daha kolay…


Fiziksel gelişim ve ortak etkileşim alanında çocuk gelişimine oldukça yararlı bir tasarım olan Ufo Shake aynı zamanda denge gelişimi için de iyi bir deneyim. Ürün aynı zamanda kendi ekseni etrafında sürekli olarak dönebiliyor. Çocukların bir arada yarattıkları ivme ile harekete geçen ürün grup halinde denge noktasını değiştirdiklerinde dönüşe bir salınım ekliyor.
 

Flow Slide ile kaydıraklara yeni yorum


Arman Tasarım'ın çocuk oyun alanları için tasarladığı organik geometriye sahip ürünlerden biri olan Flow Slide ise sıradan kaydıraklara yepyeni bir yorum getiriyor. Kayma eylemindeki akıcılığın gözlemlenerek oluşturulduğu kıvrak iniş hattı ve taşıyıcı birimlerin de aynı akıcılığın kullanılması Flow Slide'ı ayrıştıran özelliklerden bazıları. Kompozit malzemelerle üretilen oyun birimi, üretim yönteminin sunduğu form özgürlüğünü kullanarak tasarlanmış. Malzemenin parlak yüzeyi de akıcı formun özelliklerini yansıtıyor.ARMAN TASARIM hakkında:

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Murat Armağan liderliğinde ürün tasarımı, tasarım mühendisliği, proje yönetimi ve ürün geliştirme danışmanlığı hizmetleri veren Arman Tasarım, tüketici elektroniği, endüstriyel ekipmanlar, kamusal teknolojiler, ambalaj, mobilya, kent mobilyaları, medikal gibi sektörlerde iddialı projeler geliştiriyor.

Ürün geliştirme süreçlerinin titizlikle uygulayan,  tasarım, mühendislik ve üretim yöntemleri konularında uzman ekibi ile ürün sonucuna hızlı ve güvenli bir biçimde ulaşarak yüksek verimlilik sağlayan Arman Tasarım, sektöründe yaratıcılığı bilimsel metotlarla iş modellerine dönüştürerek, yüksek katma değer yaratıyor. Ürün geliştirme ve ürün çeşitlendirme stratejileri oluştururken yenilik ve katma değer yaratma kriterlerine öncelik ver firma, müşteri odaklı yüksek verimliliği hedefleyen projelere imza atıyor.

Red Dot Design Awards 2014'te Ermaksan için tasarlanan ve iki yıllık yoğun bir çalışmanın ürünü olan Fibermak Lazer Makinesi ile de Red Dot Ödülü'ne layık görülen Arman Tasarım birçok proje yatırımında işverenlerinin tasarım, üretim ve satış üçgenindeki ihtiyaçlarını en yaratıcı ve verimli yöntemlerle çözüyor. Fibermak Lazer Makinesi ile alınan iF Design 2014 Ödülü; PARS Dijital Takograf cihazı, Fibermak Lazer Makinesi, Abkant Makinesi ve Diamond Akaryakıt Dispenseri ürünleriyle alınan Good Design 2013 Ödülü; Arkel Elektronik ile birlikte hayata geçirilen Arcode İnvertor Sistemi ile Good Design 2013'te alınan Takdir Ödülü ve 2012'de Design TURKEY'de Yatırım Ürünleri kategorisinde alınan İyi Tasarım Ödülü; Tümsaş A.Ş. tarafından üretilen Aura gösterge serisi ile Design Turkey 2012'de Kamusal Ticari Ürünler kategorisinde alınan İyi Tasarım Ödülü, Ecolinn Biyoçözünür Temizlik Serisi ile Ambalaj Ay Yıldızları 2011'de Gıda Dışı Ürün Ambalajları kategorisinde alınan Gümüş Ödül ve Biorichi Medikal Kozmetik Serisi ile Ambalaj Ay Yıldızları 2011'de  "Grafik Tasarımı" kategorisinde alınan Bronz Ödül, Arman Design'ın ulusal ve uluslararası ödülleri arasında yer alıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :