Bahçenizde Doğup Büyüyen Mobilya: TERRA!

Amber Eroyan / 25 Ağustos 2016
Torino merkezli sanat ve tasarım kolektifi Nucleo tarafından geliştirilen TERRA! çim koltuk sistemi, bahçenizde sadece bitki değil, mobilya da yetiştirmenizi mümkün kılıyor. 

Kendin Yap (Do It Yourself - DIY) kültürü tüm dünyada giderek yaygınlaşırken, bu alana hizmet eden sıradışı tasarımlar da çeşitlilik kazanıyor. Peyzajla bütünleşen oturma elemanları yaratmanızı kolaylaştıran prefabrik çim koltuk sistemi TERRA! da bu pratik buluşlardan biri...

Kolayca birleştirilebilen lazer kesim çerçeve elemanları bahçenizde yapay bir tepecik yaratmanızı sağlıyor. Sonrasında tek yapmanız gereken bu tümseği toprakla örtüp, çimin yüzeyi kaplamasını beklemek. İlk kez 16 yıl önce satışa sunulan, ancak kısa bir süre sonra piyasadan çekilen TERRA!, sadeleştirilen yeni tasarımı ile tekrar sahalarda...

Studio Nucleo tasarımcıları Andrea Sanna ve Piergiorgio Robino tarafından 2000 yılında geliştirilen TERRA! çim koltuk sistemi, o dönem çok sayıda tasarım ödülüne değer görülmüş ve uluslararası sergilerde boy göstermişti. Tasarımcılar ürünü bizzat kendileri üretseler de ticari hacmi büyütmek için başkalarının desteğini almaları gerekti. Tüm dünyada satılan bir ürün haline gelen TERRA!'nın başarısı, üretim yönteminin artık sürdürülebilir olmaktan çıktığı 2005 yılına kadar sürdü. Sonrasında akıbeti belirsiz bir döneme girildi. Son yıllarda üretici-tüketici ilişkisinde yaşanan dönüşüm, TERRA!'nın yeniden doğuşuna vesile oldu.

TERRA, Studio Nucleo

Kendi kendine üretim ve dağıtım alanlarında yaşanan değişimle birlikte Studio Nucleo da üretim yönteminde köklü bir değişikliğe gitti. Kesinlik ve tutarlılığın ön planda olduğu yeni TERRA! sisteminde tüm bileşenler lazer kesimle elde ediliyor. Daha küçük bir çerçeve ve daha basit bir montaj sunan yeni sistem sayesinde nakliye sorunu da ortadan kalkmış bulunuyor.

TERRA, Studio Nucleo

TERRA, Studio Nucleo

Studio Nucleo'nun benimsediği etik değerler doğrultusunda, geleneksel üret-tüket-elden çıkar çemberine tezat bir şekilde işleyen TERRA! sistemi, kullanıcıya yapım sürecini anlama imkanı sunuyor. En önemlisi de bu ürünün zamanla yok olmak yerine, kendi üzerinde büyüyor olması. Dolayısıyla TERRA! yetiştirenler bunun semeresini uzun yıllar görüyor! 

TERRA, Studio Nucleo

TERRA, Studio Nucleo

TERRA!'nın bitmiş bir üründen ziyade bir fikir olduğuna işaret eden Studio Nucleo ekibi, "Biz sadece karton çerçeveyi sunuyoruz, ana malzeme olan toprak ise gezegenin her yerinde mevcut." diye ekliyor.

Projeyi desteklemek isteyenler, Kickstarter sayfasına göz atabilir.

Bu haber archdaily.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :