ETMK, 'Uluslararası Endüstriyel Tasarım Örgütleri Konseyi' Üyesi Oldu

mimarizm.com / 10 Kasım 2011

ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu), ICSID (International Council Of Societies Of Industrial Design) üyesi oldu. Türkiye'de endüstriyel tasarım alanında çalışmalar yapan tek mesleki örgüt olan ETMK'nın ICSID üyeliği, Taipei'de 3000 tasarımcının katıldığı IDA (International Design Alliance) Kongresi'nin devamında gerçekleştirilen ICSID Genel Kurulu'nda onaylandı.

ETMK'nın üyeliği, 27 Ekim 2011 tarihinde Taipei'de başlayan ve 3 gün süren IDA (International Design Alliance) Kongresi'nin devamında yapılan ICSID (Uluslararası Endüstriyel Tasarım Örgütleri Konseyi) Genel Kurulu'nda oylanarak kabul edildi. İstanbul Kalkınma Ajansı'nın finansal desteği ile yürütülen "Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı ve Sanal Müze Projesi" kapsamında gerçekleştirilen ICSID üyelik başvurusu ile ETMK, Türk endüstriyel tasarımının küresel rekabet gücünü artırmayı hedefliyor.

ICSID Genel Kurulu'na Türkiye'den, ETMK İstanbul Şube Başkanı Bülent Zorlu ve ETMK Başkan Yardımcısı Gamze Güven katıldı. Toplantıda ayrıca ETMK üyesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpay Er de ICSID Yönetim Kurulu'na seçildi. Böylece ilk kez bir Türk tasarımcı ICSID Yönetim Kurulu'nda yer almış oldu.

ETMK Başkan Yardımcısı Gamze Güven, kongreye ilişkin olarak şu değerlendirmede bulundu:

"2016 Dünya Tasarım Başkenti olmak isteyen Taipei tasarıma verdiği değeri ispatlayan bir boy gösterisi yaptı. Tayvan Ekonomi Bakanlığı, Taipei Belediyesi ve Tayvan Tasarım Merkezi'nin ev sahipliği yaptığı kongreye 11 milyon dolar bütçe harcanmış olduğunu öğrendik. 3000 kişinin katıldığı etkinlik, göz kamaştırıcı gösterileri ve mükemmel organizasyonu ile dikkat çekti.

Kongrenin kapanışında, 2013 DA kongresinin "Design Dialects" temasıyla İTÜ'nün ev sahipliğinde İstanbul'da yapılacağı duyuruldu. ETMK olarak biz de bu organizasyonun paydaşlarından biri olmaktan büyük mutluluk duyacağız."

ETMK İstanbul Şube Başkanı Bülent Zorlu ise, "Bu yıl kongrede tasarımın yanında uluslararası göç, şehirleşme ve internet konuşuldu. ICSID Genel Kurulu'nda ETMK olarak diğer tasarım örgütleriyle bir araya geldik. Karşılıklı sorunları paylaştık ve ortak çözüm arayışında bulunduk" dedi.ICSID ve IDA Hakkında
Dünyada endüstriyel tasarımı korumak ve tanıtmak amacıyla 1957 yılında Londra'da kurulan ICSID, bugün 60 ülkede üyeleri olan bir sivil toplum kuruluşudur. ICSID aynı zamanda IDA (International Design Alliance) üyesidir. IDA ise endüstriyel tasarım, iletişim tasarımı ve iç mimari alanlarında uluslararası kuruluşların oluşturduğu stratejik bir girişimdir. IDA; ICSID, ICOGRADA (International Council of Graphic Design Associations) ve IFI (International Federation of Interior Architects/Designers) mesleki örgütlerinden oluşmaktadır.

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :