Endüstriyel Tasarımcılar, Deniz - Kara Ulaşım ve Yatırım Araçları Sektörleriyle Buluştu

mimarizm.com / 26 Aralık 2011

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu'nun (ETMK) İstanbul Kalkınma Ajansı'nın mali desteği ile yürüttüğü, Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı (ETTA) ve Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) projesi kapsamında düzenlediği sektörel toplantıların "Deniz Ulaşım Araçları" ile "Kara Ulaşım ve Yatırım Araçları"  konulu üçüncü ve dördüncü toplantıları gerçekleştirildi.

Sektörünün üst düzey yöneticileri, endüstriyel tasarımcılar ile sektördeki mühendislerin 22 Aralık 2011 Perşembe günü Beyoğlu Gençlik Merkezi'nde buluştuğu toplantıda, katılımcıların sektör ile ilgili beklentileri, sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

Deniz Ulaşım Araçları toplantısının moderatörlüğünü Vena Tasarım ve Yatçılık firmasının ortağı Erkan Şahin, Kara Ulaşım Araçları toplantısının moderatörlüğünü ise Marmara Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Hakan Ertem gerçekleştirdi.

İstanbul İhracatçılar Birliği'nde yer alan Gemi ve Yat İhracatçıları işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Deniz Ulaşım Araçları' toplantısında, tasarımcıların isim ve marka bilinirliğinin satışları doğrudan etkilediği, yurt dışındaki Türk tasarımı algısı ve yabancı tasarımcı sorunsalı, tasarımcının sürece ve üretim yöntemlerine hakim olması, yurt içinde tekne satışlarının az olması ve tasarımın pazarlamaya etkileri hakkında konuşuldu. Katılımcıların paylaşımları sonucunda sektörün gelişimi için yapılması gerekenler şu şekilde tespit edildi:

Üretimin; pazarlamadan gelen, teknenin kullanılacağı coğrafya, hedef kitle ve pazardaki rakipler hakkındaki güncel verilerle doğru briefler çıkartılarak ve mühendislik ile tasarım bölümlerinin takım çalışmasıyla gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda;

• Tasarımcılar üretimle iç içe olmalı, ürünü birebir denemelidir.
• Türk tasarımı algısının geliştirilmesi için, tasarımcılar yurt içinde ve yurt dışında tanıtılmalı, yurt dışı fuarlara katılım gösterilmelidir.
• Üreticiler risk alabilmeli ve tasarıma yatırım yapabilmelidir.
• Küçük tekneler daha iyi tasarlanarak, seri üretimle daha da çok kullanıcıya ulaştırılmalıdır.
• Üniversitelerde endüstriyel tasarım bölümlerinde okuyan öğrencilere staj imkânı sağlanmalı, üretim gezileri düzenlenmeli ve mezuniyet gezilerine destek verilmelidir.
• Üniversitelerde gemi inşaat mühendisliği bölümü  ve endüstriyel tasarım bölümü ortak projeler yapmalıdır.

Uludağ İhracatçılar Birliği bünyesindeki Uludağ Otomotiv Uludağ İhracatçılar Birliği ile gerçekleştirilen ‘Kara Ulaşım ve Yatırım Araçları' konulu toplantıda ise yatırım araçları sektöründe Türkiye'nin hem tasarım hem üretim olarak dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğu belirtildi. Hedef kitle ve ihtiyaçları konusundaki bilgi yetersizliği ve zaman yönetimi sorunları, Ar-Ge çalışmalarının artırılması gerekliliği, otomobilde küresel marka olabilme, otomobil tasarımı eğitimi sorunsalına odaklanılan toplantıda şu öneriler getirildi:

• Tasarım stratejileri ve süreç analizleri pazarlama birimi, mühendis ve tasarımcıların işbirliğinde hazırlanmalıdır.
• Patent ve faydalı model başvuruları için çalışmalar yapılmalı, firmalarda bu konuyu takip eden birimler olmalıdır.
• Mühendis - tasarımcı işbirliğinin, yan sanayi yani tedarikçilerle de başarılması gereklidir.
• Kamunun yerli ürün almasına yönelik stratejiler oluşturulmalıdır.
• Otomobil konusunda yurtdışında marka haline gelebilmek için ulusal bir politika oluşturulmalı ve küresel pazarda rekabeti kolaylaştırmak için önce iç pazarda güçlenilmelidir.
• Üniversitelerde okuyan endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerine staj imkânı sağlanmalı, fabrika gezileri düzenlenmelidir.
• Otomobil tasarımı için yüksek lisans programları açılmalı, gerekirse tasarımcılar firmalarda da eğitilmelidir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :