Endüstriyel Tasarımcılar, 20 Senelik Bir Hayali Nasıl Hayata Geçirdiler?

E. Seda KAYIM & Amber EROYAN / 12 Temmuz 2012
Bir yıldan kısa süre içinde bir ajans ve sanal bir müze kuran, uluslararası örgütlere üye olup uluslararası organizasyonları Türkiye'ye taşıyan ETMK’nın baş koyduğu yol, Türkiye’deki diğer çoğu meslek örgütüne önemli ve örnek bir model oluşturuyor.

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği (ETMK), yaklaşık bir yıldır süren hummalı çalışmalarının son meyvesine de kavuştu: Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) açıldı.

Türkiye'de özgün ürün tasarımı konusunda geçmişten günümüze gerçekleşen üretim ve tasarım süreçlerinin kaydını tutmak, üretici ve tasarımcılara dair nesne ve arşiv malzemesini bir araya getirerek bir tasarım belleği oluşturmak üzere kurgulanan ETSM, aslında ETMK'nın uzun soluklu proje geliştirme maratonunun son büyük adımıydı. İstanbul Kalkınma Ajansı'na sundukları ve rekor bir fonla gerçekleştirme fırsatı buldukları "Endüstriyel Tasarım Sektörünün Global Rekabet Gücünün Artırılması" başlıklı proje için Gamze Güven, "Üç senelik süreci bir seneye sığdırdık" diyor.

Projeye gönül veren ETMK üyeleri, henüz sonuna dahi gelmediğimiz 2011 yılı içinde İTÜ ile birlikte International Design Alliance (IDA) Konferansı'nın İstanbul'da yapılmasını sağlamaktan ETMK'nın Uluslararası Endüstriyel Tasarımcılar Konseyi'ne (ICSID) üyeliğini gerçekleştirmeye, Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı 'nı (ETTA) kurmak ve mekanlaştırmaktan Beyoğlu'nun kentsel hayatında tasarım nesnesinin yerini anlatan "Geçmişten Günümüze Beyoğlu'nda Tasarım" sergisine ve Milano Zona Tortona'da Türkiye endüstriyel tasarımının toplu geçit törenini gerçekleştirmeye uzanan hacimde ve önemde işler gerçekleştirdiler. Hedef ise hep aynıydı: Türkiye'de endüstriyel tasarım üretimini teşvik etmek ve uluslararası pazarda görünürlük kazandırmak.

ETMK'nın baş koyduğu bu yol Türkiye'deki diğer çoğu meslek örgütüne önemli ve örnek bir model oluşturuyor. Belki daha da önemlisi, mesleklerin kamusallaştırılmasında meslek insanlarının üstlendiği görevin altını çiziyor.

Proje Koordinatörü Gamze Güven, ETMK Genel Sekreteri Bülent Zorlu ve Müze Yöneticisi Burçak Madran ile ETTA ve ETSM'nin yanı sıra sektörel toplantılar, eğitimler, atölyeler ve uluslararası katılımlarla zenginleşen bu "20 yıllık hayal"in tüm adımlarını, zorluklarını, başarılarını ve ortaya çıkardığı potansiyelleri konuştuk.


Gamze Güven ve Bülent Zorlu ile...
Burçak Madran ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :