Endüstriyel Tasarımcılar, Kuyumculuk, Mücevher ve Lüks Ev Aksesuarları Sektörleriyle Buluştu

mimarizm.com / 01 Şubat 2012

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK)'nın, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın mali desteği ile yürüttüğü Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı (ETTA) ve Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) projesi kapsamında düzenlenen "Kuyumculuk, Mücevher ve Lüks Ev Aksesuarları" konulu beşinci sektörel toplantı, 26 Ocak 2012 Perşembe günü Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde gerçekleştirildi.

ETMK üyesi Argun Dağçınar'ın moderatörlüğünde gerçekleşen "Kuyumculuk, Mücevher ve Lüks Ev Aksesuarları" toplantısında bir araya gelen üst düzey yöneticiler ve endüstriyel tasarımcılar, sektörle ilgili beklentileri, sorunları ve çözüm önerileri üzerine konuştular.

Toplantıda üreticiler ile tasarımcıların daha yakın temas ve işbirliği içinde çalışmasının gerekliliği; tasarımcının üretim sürecine ve yöntemlerine hakim olmasının önemi; marka bilinirliğinin yanı sıra kaliteli tasarımların satışlara olumlu yönde etki ettiği; kaliteli tasarımların, pazarlamanın tasarımcıyı ürünün hitap edeceği hedef kitle ve rakipler konusunda güncel verilerle yönlendirmesi sonucunda şekillenmesi gerektiği vurgulandı.
"Kuyumculuk, Mücevher ve Lüks Ev Aksesuarları" toplantısından çıkarılan dersler şöyle sıralanıyor:

- Kuyumculuk, Mücevher ve Lüks Ev Aksesuarları sektörünün altın, gümüş ve kıymetli taşlardan oluşan hammaddelerinin diğer sektörlere göre pahalı olması sebebiyle, genç tasarımcılar üniversite eğitimleri dışında atölye çalışmalarında da birebir yer almalıdır.

- Üretim ile tasarımcı iç içe olmalı, tasarımcı üretim malzemesinin özelliklerine hakim olmalıdır. 

- Üniversitelerin endüstriyel tasarım bölümlerinde okuyan öğrencilere staj imkanı sağlanmalı, üretim gezileri düzenlenmeli ve mezuniyet gezilerine destek verilmelidir.

- Üreticiler, tasarıma yatırım yaparak risk alabilmelidir.

- Kuyumculuk, Mücevher ve Lüks Ev Aksesuarları sektöründe kopya tasarımların ve taklit ürünlerin çok sayıda olması sebebiyle patent ve faydalı model başvuruları için çalışmalar yapılmalı, firmalarda bu konuyu takip eden birimler oluşturulmalıdır.

- Üreticilerin ve tasarımcıların bir araya gelebileceği platformların genişletilebilmesi için sektörel toplantılar sürekli hale getirilmelidir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :