Dünya Tasarım Zirvesi IDA'ya Başvurular Başladı

mimarizm.com / 12 Aralık 2012

Tasarımın 'Davos Zirvesi' olarak kabul edilen ve 15-16-17 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan IDA Kongresi'ne başvurular başladı.

Kongrenin akademik ayağını oluşturan Eğitim Konferansı'nda bildiri sunmak isteyenlere çağrıda bulunuldu. Kongreye katılım ve kongre bünyesinde düzenlenecek fuar ve sergilere başvurularla ilgili detaylı bilgiye etkinliğin web sitesinden ulaşılabiliyor.

Web sitesinin yenilenmesiyle eşzamanlı olarak lansmanı yapılan kongrenin görsel kimliği, ünlü grafik tasarımcı Sadık Karamustafa tarafından hazırlandı. Karamustafa, IDA kongreleri için Pentagram tarafından tasarlanan kurumsal logoya, İstanbul'a özel bir kimlik kattı. Logonun ortasından geçen Boğaziçi görseli, iki kıtaya bölünmüş olan kentin, iki köprüyle birleşmesinden hareketle, kongre teması olarak belirlenen 'Tasarım Lehçeleri' ne (Design Dialects) gönderme yapan bir metafor olarak kullanıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kongre Düzenleme Kurulu ve İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, kongre için hazırlanan zengin içeriğin ve bu içeriği besleyecek sosyal etkileşimin, İstanbul'u, küresel tasarım haritasında etkin bir tasarım laboratuarı olarak konumlandıracağını ifade etti.


2013 IDA İstanbul Kongresi hakkında

Tasarım konusunda dünyanın en geniş katılımlı ve prestijli zirvesi olan IDA kongreleri; üç tasarım meslek birliği International Council of Societies of Industrial Design (ICSID), International Council of Communication Design (ICOGRADA) ve International Federation of Interior Architects/Designers'ın (IFI) oluşturduğu International Design Alliance (IDA) [Uluslararası Tasarım İttifakı] tarafından düzenleniyor.

Sektörün en büyük oyuncularını İstanbul'da buluşturacak 2013 IDA Kongresi, tasarımcılar ile tasarımcı olmayan paydaşlar arasında etkin bir düşünsel etkileşimi amaçlıyor. Farklı disiplinleri buluşturan kongre; İstanbul'un tasarım potansiyelini uluslararası alanda tanıtma fırsatı yaratmanın yanı sıra, yaratıcı endüstrilerin kapasitesini sergilemek açısından da önem taşıyor.

2013 IDA İstanbul Kongresi'nin teması; farklı aktörlerin mesleki iletişim süreçlerinde tasarım hakkında, tasarım için ve tasarım aracılığıyla söylem yaratımı ve değiş tokuşu için karşılaşma, iletişim ve işbirliğini ifade eden "Design Dialects-Tasarım Lehçeleri" olarak belirlendi. Kongreye, 3.000'in üzerinde yerli ve yabancı katılımcı bekleniyor.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :