Dünya Tasarım Başkenti 2018 Finalistleri Açıklandı

mimarizm.com / 29 Temmuz 2015


İki yılda bir Icsid (International Council of Societies of Industrial Design) tarafından, tasarımı itici bir güç olarak kullanarak toplumsal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişen kentlerin başarılarını ödüllendirmek amacıyla verilen World Design Capital ünvanının 2018 yılı finalistleri Meksiko ve Curitiba oldu.

World Design Capital (Dünya Tasarım Başkenti) Seçici Kurulu, aday şehirleri tasarım, şehir planlama, ekonomi ve toplumsal gelişim konuları bağlamında değerlendirerek Brazilya'dan Curitiba ve Meksika'dan Meksiko şehirlerini 2018 yılı için finalist olmaya değer buldu. Dünya Tasarım Başkenti olarak seçilen şehir, programın desteği sayesinde uluslararası anlamda bir tanıtım imkanına sahip olarak tasarım etkinliklerinin, turistlerin, yatırımcıların ve tasarımcıların odağı olacak.

Curitiba şehri, tasarım ve şehir planlaması bağlamında disiplinlerarası yaratıcı projeler geliştirerek kentlilerin yaşam kalitesini ve kentsel çevreyi pozitif anlamda geliştirmeye odaklanırken , Meksiko ise uluslararası tasarım etkinlikleri aracılığıyla Latin Amerika ve dünya arasında bir köprü kurmayı amaçlıyor.

Seçim süreci boyunca Dünya Tasarım Başkenti Organizasyon Komitesi tarafından şehirlerin potansiyelini daha iyi yorumlayabilmek adına Curitiba ve Meksiko'ya geziler düzenlenecek. Ünvanı kazanan şehir 18 Ekim 2015'te Güney Kore, Gwangju'da gerçekleşecek ICSID 29.Genel Kurul Toplantısı'nda duyurulacak.

Bugüne kadar 2008 yılında Torino, 2010 yılında Seul, 2012 yılında Helsinki, 2014 yılında Cape Town Dünya Tasarım Başkenti olarak seçilmişti. Taipei ise 2016 yılında ünvanı taşıyan şehir olacak.

Programa dair detaylı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :