Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi Kuruldu

mimarizm.com / 10 Temmuz 2012

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği (ETMK), Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı (ETTA) bünyesinde; Türkiye'de özgün ürün tasarımı konusunda geçmişten günümüze gerçekleşen üretim ve tasarım süreçlerinin kaydını tutmak, üretici ve tasarımcılara dair nesne ve arşiv malzemesini bir araya getirerek bir tasarım belleği oluşturmak üzere bir Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) kurdu.


ETMK
tarafından açılan Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi, Türkiye'de endüstriyel tasarıma dair bellek oluşturmak amacıyla açılan ilk sanal müze olma özelliği taşıyor. Bu müze ile birlikte, yaşadığımız coğrafyadaki ürün tasarımı belleğine sahip çıkılması, endüstriyel tasarımın bir meslek olarak tanınırlığına katkıda bulunulması ile meslek geçmişinin gelecek nesillere aktarımı için kayıt altına alınması ve sunulması amaçlanıyor.Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi koleksiyonunun temelini ETMK'nın bugüne kadar düzenlediği etkinliklerde yer alan ürünler oluşturuyor. ETSM'de, koleksiyon ürünleri günümüzden başlayıp geçmişe doğru uzanan bir bakış içinde, Türkiye'de endüstriyel tasarım geçmişinin bütünsel belleğini oluşturabilecek özgün tasarım örnekleri ve/veya belgeleri derlenerek izleyiciye sunuluyor.Ece Selamoğlu Yalım ve Oğuz Yalım tarafından Nurus için tasarlanan 4U Koltuk / Red Dot Design Award 2009


ETSM, koleksiyonda izlenebilen tekil ürünlerin yanı sıra düzenlediği sanal sergilerle endüstriyel tasarım hikâyelerine de yer veriyor. "Türkiye Mobilya Tasarımında Dönüm Noktası: Kare Metal - Galeri T Dönemi Mobilya Tasarımları" başlıklı ilk sanal sergisini, 1955'te Sadi Öziş ve İlhan Koman tarafından kurulan Kare Metal atölyesine ayıran ETSM, Temmuz ayında ikinci sanal sergisini açacak.

İnternet ortamında, 1000 ürünün yer aldığı koleksiyonuyla hizmet vermeye başlayan ve web adresi www.etsm.org.tr olan ETSM'nin bir diğer önemli çalışması ise Türkiye'de endüstriyel tasarımın doğrudan ve dolaylı bağlamlarını olabildiğince belirleyerek, bütünsel bir bellek okuması sağlamak. Buradan hareketle hazırlanan ETSM Endüstriyel Tasarım Kronolojisi, Türk tasarım tarihi gelişiminin ana hatlarını göstermeyi amaçlıyor. Çizelge, Türkiye'nin ekonomik, politik ve kültürel alanlarındaki gelişimini dünyadaki gelişmelerle birlikte sunabilmek amacıyla; Dünyada Endüstriyel Tasarım, Türkiye'nin Dönüşümleri, Türkiye'de Endüstriyel Tasarım ve Türkiye'de Endüstriyel Üretim başlıkları altında dört bölüme ayrılarak hazırlandı.


Beko televizyonlar

ETSM, ortak profesyonel mirasımızı oluşturmak, şekillendirmek, geliştirmek doğrultusunda ortak bir zemin sunabilmek amacıyla gelişmeyi, daha ayrıntılı ve tatmin edici bir yapıya doğru evrilmeyi ümit ediyor ve herkesin katkısını bekliyor.


Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı (ETTA) ve Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) Projesi Hakkında


Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) 2010 yılı Kâr Amacı Gütmeyen Kurumlara Yönelik Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı'nın desteklediği ve Beyoğlu Belediyesinin iştirakçisi olarak katkı sağladığı; Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM)  Arzum, Gürallar ArtCraft, Ersa ve Armaggan projeyi destekleyen sektörel sponsorlar olarak yer aldığı ‘Endüstriyel Tasarım Sektörünün Global Rekabet Gücünün Artırılması: Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı ve Sanal Müze Projesi' kapsamında hayata geçti.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :