Sadi Öziş'in Flying Rumi'si Gerçeğe Dönüştü

mimarizm.com / 07 Temmuz 2015

Türk tasarımının kilometre taşlarından biri olan Kare Metal dönemi Sadi Öziş tasarımı "Flying Rumi", Neptün Öziş tarafından karre design bünyesinde tekrar hayata geçirildi.


Flying Rumi 1964 yılında Türkiye'nin ilk modern mobilyalarından biri olarak Sadi Öziş tarafından tasarlanmış ve o yıllarda prototip üretimi yapılmıştı. İlk ve tek prototip, metal bir iskelet üzerine hasır örme olarak üretilmiş ancak daha sonra, Flying Rumi bu aşamada kalmış ve Sadi Öziş bu modeli o dönemde üretime geçirmemişti.Prof. Sadi Öziş'in oğlu, uluslararası çalışmalara imza atmış yat tasarımcısı ve mimar Neptün Öziş, ilk prototipin üretilmesinden 50 yıl sonra, Flying Rumi'yi bugünün şartlarında güncel malzemelerle geliştirerek, tasarımı döşemeli olarak yeniledi ve Kare Metal'in ideolojisi devamı ettiren karre design'ın koleksiyonuna kattı.

Flying Rumi'nin yenilenmiş modellerinden paslanmaz çelik alternatifi, küçük alanlara sahip üst düzey yönetici odalarına uygun çözümlenirken, metal boyalı alternatifi ise daha çok konut projelerinde kullanılmak üzere geliştirildi. Seçkin projeler için özel olarak üretilen Flying Rumi'yi farklı kumaş seçeneklerinin dışında, projeye özel kumaşlarla da edinmek mümkün.
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :