"Türkiye'de Modern Mobilya" Paneli

mimarizm.com / 01 Ekim 2015
"Türkiye'de Modern Mobilya" Paneli


Elek Sandalye, Kare Metal, 1959 / SALT Araştırma, Sadi Öziş ve Kare Metal Arşivi

Türkiye'de 1950'lerden itibaren üretilen modern mobilyayı belgeleyen DATUMM Arşivi'nin yorumlanacağı 'Türkiye'de Modern Mobilya' paneli, modern mobilyanın tarihselliğini, tasarım pratiklerinin belgelenme ve arşivlenmesini, arşivlerin bu pratikler üzerindeki etkilerini tartışmaya açacak.

İlk etabı İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi olarak gerçekleştirilen DATUMM (Dokümantasyon ve Arşivleme – Türkiye'de Modern Mobilya) projesinin sayısal arşivi bu yıl SALT Araştırma ile paylaşılıyor. Sayısal arşivin yanı sıra sergi, katalog ve belgesel filmden oluşan DATUMM projesi, Türkiye'de tasarım tarihi alanındaki çalışmaların ve mobilya üretimi konusunda farkındalığın artırılması amacıyla yürütülüyor.


TBMM için sehpa, Sadun Ersin ve Füreya Koral, 1959 / İzmir Ekonomi Üniversitesi & SALT Araştırma, DATUMM Arşivi
Fotoğraf: Ali İnceoğlu

SALT Beyoğlu'nda 7 Ekim'de düzenlenecek olan panel ise DATUMM arşivi üzerinden Türkiye'de modern mobilyanın tarihi ve arşiv-tasarım pratiği ilişkisine odaklanacak. Panelin ardından DATUMM projesi kapsamında hazırlanmış belgesel filmin gösterimi yapılacak.


Çalışma masası, Danyal Çiper, 1960'lar / İzmir Ekonomi Üniversitesi & SALT Araştırma, DATUMM Arşivi
Fotoğraf: Ali İnceoğlu

Katılımcılar
Hande Atmaca (DATUMM Ekibi) Peyzaj mimarı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Tasarım Çalışmaları Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. Aynı üniversitenin İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'nde araştırma görevlisidir.

Seren Borvalı (DATUMM Ekibi) Şehir ve bölge planlamacı. Latin Reklam, Teba, Vestel ve IKEA gibi kurumlarda tasarımcı olarak çalıştı. Yat tasarımı alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Deniz Hasırcı (DATUMM Ekibi) İç mimar ve çevre tasarımcısı. İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü başkanlığını yapmaktadır.
 
Önder Küçükerman Endüstri ürünleri tasarımcısı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü başkanlığı ve Mimarlık Fakültesi dekanlığı görevlerinde bulundu. Geleneksel tasarım, endüstriyel tasarım, sanayi ve tasarım tarihi konularında çalışmaktadır.

Neptün Öziş Tasarımcı. 1999'dan bu yana yat ve mobilya üretimi yapmakta; Sadi Öziş'in tasarımlarını hayata geçirmektedir.

Zeynep Tuna Ultav (DATUMM Ekibi) Mimar. Yaşar Üniversitesi'nde İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü başkanlığını yapmaktadır.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :