"Geçmişten Günümüze Beyoğlu'nda Tasarım" Sergisi

mimarizm.com / 28 Mayıs 2012
"Geçmişten Günümüze Beyoğlu'nda Tasarım" Sergisi

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği'nin (ETMK) hazırladığı "Geçmişten Günümüze Beyoğlu'nda Tasarım" sergisi 12 - 22 Haziran 2012 tarihlerinde Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde izleyiciyle buluşacak.
İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) Kâr Amacı Gütmeyen Kurumlara Yönelik Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı'nın desteklediği ve Beyoğlu Belediyesi'nin iştirakçisi olarak katkı sağladığı ‘Endüstriyel Tasarım Sektörünün Global Rekabet Gücünün Artırılması: Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı ve Sanal Müze Projesi' kapsamında, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği (ETMK) tarafından hazırlanan "Geçmişten Günümüze Beyoğlu'nda Tasarım" sergisi, 12 - 22 Haziran 2012 tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde açılıyor.

Osmanlı modernleşmesinin gündelik hayata yansımalarının görünürlüğü Pera'da yoğun bir bir biçimde izlenir. Batı'nın mobilya, ev aksesuarları, giyim ve oyuncak başta olmak üzere güncel modaları Cadde-i Kebir vitrinlerinde boy gösterir. Bu unsurlar yalnızca ithal ürünlerin satışıyla değil, aynı zamanda yerel atölyelerin üretimiyle de bölgeye hareketlilik katar. Sergide, özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren modernliğin, eğlencenin adeta ışıltılı bir merkezi olan Beyoğlu'nun tasarım vurgusu taşıyan hayat tarzı, modaları ve üretim  çeşitliliği, günümüze uzanan bir süreçte, dönem objeleri, efemera ve fotoğraflar aracılığıyla izleyiciye sunuluyor.Çeşitli özel ve kurumsal koleksiyonlardan derlenen "Geçmişten Günümüze Beyoğlu'nda Tasarım" sergisi, bir yandan Beyoğlu'nun yaratıcı dünyasını yansıtırken, tasarım tarihimizi de bir ölçüde mercek altına alıyor.


Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı (ETTA) ve Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) Projesi Hakkında

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) 2010 yılı Kar Amacı Gütmeyen Kurumlara Yönelik Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında hayata geçirilen projeye, Beyoğlu Belediyesi iştirakçi olarak, TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi), Arzum, Gürallar Art Craft, Armaggan ve Ersa sektörel sponsorlar olarak destek vermektedir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :