Aravena 15. Venedik Mimarlık Bienali'nde Mimarlığın Sınırlarını Zorlayacak

mimarizm.com / 21 Temmuz 2015


Konut Konferansı kapsamında Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)'de ağırladığımız Şilili mimar Alejandro Aravena, 28 Mayıs - 27 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 15. Venedik Mimarlık Bienali'nin küratörü seçildi. 11. Venedik Bienali'nde Gümüş Aslan Ödülü'ne değer görülen Aravena, bienal aracılığıyla mimarlık dünyasının sınırlarını genişletmek istiyor...


Paolo Baratta başkanlığındaki Venedik Bienali Yönetim Kurulu, 18 Temmuz 2015 tarihli toplantısında, uluslararası mimarlık sergisinin direktörü olarak Alejandro Aravena'yı seçtiğini duyurdu. Aravena, 26-27 Mayıs'ta ziyarete açılacak mimarlık bienalinin içeriğinden sorumlu küratör olarak görev yapacak.


"Kazanmamamız gereken çok sayıda savaş, genişletmemiz gereken çok sayıda sınır var"

Alejandro Aravena, yeni görevine ilişkin şu açıklamada bulundu:

"Yapılı çevreyi, buna bağlı olarak insanların yaşam kalitesini iyileştirmek adına kazanmamamız gereken çok sayıda savaş, genişletmemiz gereken çok sayıda sınır var. İnsanların 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi'ne (15. Venedik Mimarlık Bienali) gelip görmelerini istediğimiz şey de bu; bu savaşlarda ve cephelerde mimarlığın yaptığı, bulunduğu ve yapacağı, anlatılmaya değer başarı hikayeleri ve örnek vakalar.   

15. Uluslararası Mimarlık sergisi, akıl, zeka ve her ikisi sayesinde statükodan kurtulmayı başaran mimarlık örneklerine odaklanma ve bunlardan öğrenme üzerine şekillenecek. Zorluklara rağmen, vazgeçmek ve razı olmak yerine, bir şeyler öneren ve yapan örnekleri sunmak istiyoruz. Yapılı çevre kalitesi hakkında sürekli bir tartışma zemini oluşturulduğu takdirde, eylemin sadece ihtiyaç olmanın ötesine geçeceğini gösterme arzusundayız.""Mimarlık ve sivil toplum arasındaki boşluğa tepki verme niyetindeyiz" 

Venedik Bienali Başkanı Paolo Baratta ise, Aravena'nın küratörlüğünü şöyle değerlendirdi:

"Rem Koolhaas tarafından, tamamen küratörün kendi araştırmalarına ithafen hazırlanan deneysel ve son derece önemli bienalin ardından, mimarları bir araya getiren ve mimarlığın dayanma gücüne işaret eden yeni sınırın (dünyanın çeşitli bölgelerine yayılarak, özel ihtiyaçlara özel yanıtlar sunan angaje mimarlık örneklerini gösteren sınır) keşfine adanmış bir bienal ile devam etmemiz gerektiği inancındayız.

Bu bienal, bir kez daha mimarlık ve sivil toplum arasındaki boşluğa tepki verme niyetini taşıyor. Çünkü bu boşluk, mimarlığı gösteriye dönüştürürken, diğer yandan onu vazgeçilebilir kılıyor. Alejandro Aravena'nın yeni nesil mimarlar arasında bu gerçekliği en iyi anlatabilecek kişi olduğu kanaatindeyiz."

*

Alejandro Aravena kimdir?

Uni­ver­si­dad Católi­ca de Chile'den mezun olan Alejandro Aravena, 1994'te Alejandro Aravena Architects 'i kurdu. Ofisin imza attığı projeler arasında, Uni­ver­si­dad Católi­ca için tasarlanan Matematik Okulu (1998), Tıp Okulu (2001) ve Mimarlık Okulu (2004) yapıları, Siamese Kuleleri (2005), Teksas'taki St. Edwards Üniversitesi (2008), Vitra için gerçekleştirilen çocuk atölyesi (2008), Angelini İnovasyon Merkezi (2014) ve Novartis'in Çin'deki yerleşkesi için tasarlanan bina (2015) yer alıyor.

2000-2005 yılları arasında Harvard GSD'de misafir öğretim üyesi olarak görev alan Aravena, aynı dönemde mühendis Andres Iacobelli ile birlikte sosyal konut girişimi ELEMENTAL 'i kurdu. Universidad Catolica ve Şili Gaz Şirketi (COPEC)'in işbirliğinde kurulan ELEMENTAL, eylem alanını altyapı, kamusal alan ve kamu yapılarına kadar genişleterek kentsel adalet anlamında önemli işlere katkıda bulundu. Santiago'daki Metropol Gezisi ve Çocuk Parkı, Constitucion şehrinin 2010 depremi sonrası yeniden inşası, bakır madeni şehri Calama'nın yeniden tasarlanması ve çevreyi kirleten Pelambres Maden Şirketi'ne karşı Choapa Bölgesi tarafından gerçekleştirilen müdahale, ELEMENTAL'in bu kapsamda dahil olduğu projelerden birkaçı.

2009'dan bu yana Pritzker jürisinde yer alan Aravena'nın kazandığı ödüller arasında, London Design Museum tarafından verilen Yılın Tasarımı Ödülü (2015), Zumtobel Global Award Birincilik Ödülü (2014), Holcim Awards Gümüş Madalyası (2011), Marcus Ödülü (2009), 11. Venedik Bienali Gümüş Aslan Ödülü (2008), Erich Schelling Mimarlık Madalyası (2006) bulunuyor. 2013 yılında New Center for Contemporary Arts of Moscow yarışmasında finale kalmayı başaran Aravena, İran'da düzenlenen Teheran Stock Exchange yarışmasından birincilikle döndü.

Şilili mimar bugüne kadar aralarında London School of Economics (LSE), RIBA, New York'taki InterAmerican Kalkınma Bankası, Portekiz'deki Experimenta Design'ın da yer aldığı farklı kurum ve kuruluşlarda konferanslar verdi. Çalışmaları Sao Paulo Bienali (2007), Milano Trienali (2008), Venedik Mimarlık Bienali (2008 ve 2012), MoMA (2010), Tokyo MA Gallery (2011) ve Centre Pompidou koleksiyonunda sergilendi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :