Venedik Bienali 2012 için 'David Chipperfield' Dedi

mimarizm.com / 11 Kasım 2011

Dünyanın en büyük mimarlık sergisi olan Venedik Mimarlık Bienali'nin 2012 küratörü belli oldu. Etkinliğin emanet edildiği David Chipperfield'in 8 ay içerisinde temasını belirleyip etkinlik programını oluşturması bekleniyor.


Foto: Britta Pedersen/EPA

The Guardian gazetesinde dün (10 Kasım 2011) yayımlanan habere göre, atamanın resmen ilan edilmesiyle birlikte İngiliz mimarın, bienalin temasını belirlemek için 8 ay gibi bir süresi kalmış bulunuyor. Chipperfield'den belirleyeceği tema çerçevesinde, biri eski halat fabrikası Arsenale diğeri ise bunun çevresinde yer alan Giardini bölgesi için iki büyük etkinlik dizisi hazırlaması bekleniyor.

Royal College of Art (RCA) Mimarlık Fakültesi Dekanı Alex de Rijke, Chipperfield'in adının açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Böyle bir entelektüel yetenek, bienalin çıtasını daha da yükseltmeye teşvik edecektir. Chipperfield, bu fırsatı kendi mimarlığını ön plana çıkarmak için kullanacak birisi değil. Aksine belli bir sorunsalı çerçeve içine alacak, bunu araştırma konusu edinecek ve diğerlerini de buna katkıda bulunmaya çağıracaktır."

Deyan Sudjic (2002) ve Ricky Burdett'ın (2006) ardından, Venedik Bienali küratörlüğünü üstlenen üçüncü İngiliz mimar olan David Chipperfield'in adı, daha birkaç ay önce muhtemel küratörler listesinde ilk sıralara yükselmişti. Ancak Silvio Berlusconi'nin arkadaşı, gıda ithalatçısı Giulio Malgara'nın Venedik Bienali Direktörlüğüne getirileceğini öğrenen Chipperfield, küratörlüğü kabul edip etmeme konusunda çekimser kalmıştı.

Berlusconi'nin Başbakanlık seçimlerinden çekilmesiyle birlikte, bienalin mevcut direktörü Paolo Baratta'nın yerini alması beklenen Malgara'nın görev değişikliğinin de iptal edileceği duyuruldu. 

Chipperfield'in küratörlük haberi, bu gelişmeyle birlikte biraz gecikmeli de olsa resmen duyuruldu. 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :