11. Venedik Mimarlık Bienali

29 Ağustos 2008
11. Venedik Mimarlık Bienali Uluslararası Venedik Bienali kapsamında 11'incisi gerçekleştirilecek olan Venedik Mimarlık BienaliOut There: Architecture Beyond Building' (Orada: Yapının Ötesindeki Mimarlık) temasıyla 14 Eylül'de kapılarını açacak. Direktörlüğünü altı yıl boyunca NAI'nin (Nederlands Architectuurinstituut) direktörlüğünü yapmış olan Aaron Betsky'nin üstlendiği etkinlik, iki ana mekanda çok sayıda enstalasyon, sergi ve manifesto sunacak.

11-12-13 Eylül'de ön gösterimi yapılacak olan 11'inci Venedik Mimarlık Sergisi hakkında Betsky şunları söylüyor: "Bienal, toplumumuzun merkezinde konumlana sorunlara değmek üzere ‘yapı'dan kurtarılmış bir mimarlığa doğru yol gösterecek. Bu yüzden de yapılar değil yere özel yerleştirmeler, gösterimler ve deneylerle modern dünyada kendimizi evimizde hissetmenin ‘nasıl'larını keşfedip onu anlamlandıracağız."

Arsenale ve Padiglione Italia at the Giardini'de gerçekleştirilecek olan 11'inci Venedik Mimarlık Bienali ve Sergisi mimarlığa ütopik, distopik ve heterotopik açılımlar getirmeyi planlıyor. Arsenale'de yaklaşık iki düzine yerleştirme ve gösterim ile karşı karşıya kalacak izleyiciler, Padiglione Italia'da genç tasarımcıların deneysel çalışmalarının bir özetini bulacaklar.

Arsenale'in girişinde konumlanan Corderie of Arsenale'de büyük ölçekli yere özel enstalasyonları ve onlara ilişkin manifestoları ile görülebilecek mimar ve mimarlık teorisyenleri şunlar: Diller Scofidio+Renfro, UN Studio, Massimiliano Fuksas, Nigel Coates, Droog Design, Philippe Rahm, M-A-D, Coop Himmelb(l)au, Vicente Guallart, Zaha Hadid, An Te Liu, Greg Lynn, MVRDV, Penezic and Rogina, Asymptote, Atelier Bow Wow, Barkow Leibinger Architects, Frank O. Gehry, Matthew Ritchie in collaboration with Aranda/Lasch and Daniel Bosia/ARUP AGU, Kramervanderveer, Thonik.

Bienal, yoğun programına 23 Kasım'da son verecek.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :