Venedik Bienali'nde İnter-Disipliner Bir 'Manifesto Deneyi': Hypnerotosphere

mimarizm.com / 02 Eylül 2008
 

11. Venedik Mimarlık Bienali'nin ana gösterilerinden biri, çok sayıda tasarımcı ve mimarın manifester yerleştirmelerini tek bir tema altında bir araya getiriyor. ‘At Home in the Modern World' (Modern Dünyada Evde) adını taşıyan fragmenter serginin işlerinden biri de Royal College of Art'ın Mimarlık Bölüm Başkanı olarak tanınan Nigel Coates'a ait. Coates, mimarlığı nesne olarak kullanan deneysel çevre çalışması ‘Hypnerotosphere'i bu yerleştirme ile bir adım öteye taşıyor. Kelimenin tam anlamıyla ‘yaşayan' bu oda, bienal direktörü Aaron Betsky'nin ana gösterisi kapsamında Coderie Dell'Arsenale'in sonunda sergilenecek.

İngiliz mimarlık ortamının tanıdık simalarından olan Coates yaratıcı bir etki olmaya devam ediyor. Kariyeri boyunca üretken bir mobilya tasarımcısı olarak çok sayıda iş verirken mimarlık ‘hakkında' da sürekli biriken çalışmalarına devam eden Coates'un uzun soluklu projesi ‘Ecstacity', mimari tasarımın devingen ve yaşamsal kentsel durumunu kucaklıyordu.Coates'un çalışmalarının çoğunun dış görünüşü birer köken olarak kullandığı söylenebilir. Bu yeni işinde de şehrin geniş bağlamlarıyla pek de didişmediği söylenebilecek Coates, daha ziyade mimarlığın bizim de içinde yaşadığımız çok daha samimi / yakın bir ölçeği ile ilgileniyor.

Hypnerotosphere yerleştirmesi üç ana elemandan meydana geliyor: Mobilya parçalarından oluşan bir ‘peyzaj', süzülen mimari modeller ve tüm bunları saran, dairesel bir perdeye yansıtılmış dansçı görüntüleri. Birbirini yansıtması öngörülen bu elemanlar, kendi bedenlerimiz ile yapılı çevremizi belirleyen ‘gövdeler' arasındaki ilişkiyi oluşturacak bir mekan yaratmak amacıyla bir araya geliyorlar.Kendimizi içinde bulduğumuz dünyanın yalnızca dikkatli bir gözlemi değil, aynı zamanda tasarım ve sinema mecralarından da beslenen Coates'un işi, meşhur İngiliz film yönetmeni John Maybury ve İspanyol çağdaş dans koreografı Rafael Bonachela ile birlikte kotardığı bir takım ürünü. Maybury'nin dürbün perspektifi ve Bonachela'nın tensel dansı, bedenin araçları (medium) üzerinden mimari ilişkileri keşfetmek için bir araya geliyorlar. Ekip yerleştirmenin gelişim süreci boyunca mimari senaryolar, mobilya ve dansta inşanın ve yıkılmanın anahtar eğilimlerini araştırıyor.

Çalışmaya göre mobilya et ve tenin karakterlerini birleştiriyor. Tüm parçalarda bulunan yastıklı bir eleman ile onun çevresini saran daha ince başka bir eleman bunun ortaya konumu. Bu formlar, tekstiller ve prototip malzemelerden imal edilmiş modellerin oluşturduğu ‘süzülen şehir'lerde incelikle araştırılmış. Bu sırada dansçılar figür bloklarından oluşan bir seti tekrarlıyorlar. Figürlerin isimleri ise şunlar: Likit Peyzaj, Ten Eti Sarar, İnşa ve Devrilen Kuleler. Dansçıların bu figür seti ile süzülmeleri ise, tanınmış İtalyan sosyal konutlarının yıkılmaları, Roma şehir sınırından yapışkan ve fosforlu görünümlü kanyonlara ait brutal, itici görüntüler eşliğinde ve onlara karşı gerçekleşiyor.Coates'un dünyasında gözlemciden dansçıya, hayali yapılardan sergi mekanına tüm bu ‘gövde'ler tek bir sisteme farklı seyir noktalarından referanslar veriyor. Tüm bu gövdeler arasındaki fiziksel ve hatta libidosal etkileşim ile, mimarlığı yeni bir tür hümanizmle temellendirecek bir paradigma önermek isteniyor.

Nigel Coates Kimdir?

Nigel Coates mimarlık ve metinsel üretimle ilgilenen bir tasarımcı.

Royal College of Art'ın mimarlık departmanının başındaki isim olarak Coates, yeni nesil mimarlar yetiştirmenin yanı sıra bireysel üretimiyle de tanınıyor. "Popüler zevki yaratıcı tasarım ile birleştiren" Coates'un ünlü işleri arasında Geffrye Müzesi ek yapısı, gelecek için katlanıp paketlenebilen ev tasarımı Oyster House bulunuyor.

Coates 2000 yılında Millennium Dome'da görülebilecek dev figürleri tasarladı ve imal etti. Son işlerinden bir diğeri, Thames Gateway'in yeniden canlandırma ve yeniden tasarlama projesine ilişkin yerleştirmesi, 2007 yılında Tate Modern'de sergilendi. Coates son olarak Milano'daki uluslararası fuar ‘Salone Internazionale del Mobile'de Fratelli Boffi, Varaschin, Frag ve AV Mazzega gibi ünlü markalar için tasarladığı mobilya ve aydınlatma ürünleri ile yer aldı.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :