Betonik Fikirler Proje Yarışması 2011

mimarizm.com / 17 Şubat 2011


Üniversite öğrencilerinin yaratıcılıklarını ortaya koymalarını ve eğitimini aldıkları alana değer katmalarını sağlamak amacıyla Akçansa tarafından düzenlenen ‘Betonik Fikirler Proje Yarışması'nın ikincisi için başvurular 25 Şubat 2011 tarihinde başlıyor.

Müşteriye özel çözümleri, yarattığı yeni pazarlar ve alternatif hammadde-yakıt üretimi konusundaki çalışmalarıyla sürdürülebilir büyümeye odaklanan Akçansa, bu kez gençlere ekolojik çözümler üretmeleri için çağrıda bulunarak sektörü "yeni nesil" yaratıcı fikirlerle buluşturmayı amaçlıyor.

Yarışmanın bu seneki teması; inşaat sektöründe doğaya saygılı, ekolojik, enerji tüketimini azaltan binaların giderek ön plana çıkmasından hareketle, ‘Çevre dostu yapılarda çimento ve betonun alternatif kullanım alanları' olarak belirlendi. 

Öğrencileri, betonun alternatif kullanım alanları için uygulanabilir projeler oluşturmaya yönelten "Betonik Fikirler Proje Yarışması" için son katılım tarihi 25 Mart, proje teslim tarihi ise 22 Nisan 2011 olarak belirlendi.

İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümü lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açık olan yarışmaya en az 2, en çok 4 kişilik gruplar halinde katılınabiliyor.

Yarışma sonucunda birinci olan gruba 4.000 TL, ikinci gruba 2.000 TL ve üçüncü gruba ise 1.000 TL'lik Teknosa hediye çeki verilecek. Birinci olan ekip, Akçansa'da staj yapma hakkını da elde edecek. Akçansa ayrıca, yarışmaya katılan her bir yarışmacı için TEMA'ya bir fidan bağışlayarak, daha yeşil bir dünya için gerçekleştirdiği projelere gençleri de ortak edecek. 

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri, 12 Mayıs 2011 günü Sabancı Center'da düzenlenecek törende takdim edilecek.

Gürdal: "Dünyanın geleceğinden sorumluyuz"

Küresel ısınma, çevre kirliliği, susuzluk gibi sorunların önüne geçme sorumluluğunun, belli standartlar getirilerek sertifikalandırılmakta olan yeşil binalara ilgiyi artırdığını belirten Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal;

"Son dönemde inşaat sektöründe doğaya saygılı, ekolojik, enerji tüketimini azaltan binalara bir yönelim olduğunu gözlemliyoruz. Biz de Akçansa olarak, bu trendden dünyamızın geleceği adına çok umutluyuz ve bu amaca hizmet eden sürdürülebilir yapı malzemeleri üretiyoruz. Bu yıl, Betonik Fikirler Proje Yarışmamızla da yeşil yapılar konusunda farkındalık yaratmak ve gençlerin bu konudaki hayallerini somut projelere dönüştürmek istedik. Genç beyinlerin, yapının en temel malzemesi olan betonu çok başarılı bir fonksiyonel ürün ya da projeye dönüştüreceklerine inanıyorum" diye konuştu.


Akçansa hakkında

Temelleri 1967 ve 1974 yıllarında Akçimento ve Çanakkale Çimento ile atılan ve 1996 yılında bu iki şirketin birleşmesi sonucunda Türkiye'nin en büyük çimento üreticisi konumuna gelen Akçansa, bir Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşudur.

Çimento ve hazır beton üretiminde Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde faaliyet gösteren Akçansa, iştiraki olan Betonsa şirketi ile 1998 yılında birleşmesi sonucunda, Marmara ve Ege bölgelerine yayılmış 35'in üzerinde hazır beton tesisinde "Betonsa" markasıyla hizmet vermektedir. Diğer bir iştiraki olan Agregasa Agrega San. ve Tic. A.Ş. ile 2002 yılında birleşmiş ve agrega üretim faaliyetini "Agregasa" markası altında sürdürmektedir.

Akçansa; hem yurt içindeki müşterilerin hem de yurtdışındaki müşterilerin taleplerini karşılamak ve farklılıkların zor algılandığı bu sektörde fiyat unsurunun da ötesinde rekabet edebilmek amacıyla "üretim ve hizmette en kaliteli" olmayı hedeflemiştir.

Akçansa'nın vizyonu, tüm paydaşları tarafından güvenilen ve en çok tercih edilen iş modeline sahip şirket olarak, yapı malzemeleri sektöründe tüm sınırların ötesinde sürdürülebilir büyümektir.

Akçansa'nın misyonu, toplumsal, çevresel, yasal ve etik değerlere bağlı kültürü ile tüm sosyal paydaşları için değer yaratarak, toplumun yaşam kalitesini yükselten lider yapı malzemeleri şirketi olmaktır. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :